Eğitim

DGS çıkmış sorular ve cevapları | DGS’ye girmeden çözülmesi gereken sorular

DGS çıkmış sorular | DGS’ye kısa bir süre kaldı. 9 Ağustos’ta yapılacak DGS öncesi adaylar sınav öncesi mutlaka çözmeleri gereken soruları inlemeye başladı. Pek çok kişi “DGS çıkmış sorular ve cevapları” , “DGS öncesi mutlaka çözülmesi gereken sorular” , “Geçmiş senelerin DGS soruları” , “2019 DGS soruları” konularını inceliyor. İşte, DGS çıkmış soruları.

DGS çıkmış sorular ve cevapları | DGS’ye girmeden çözülmesi gereken sorular
-

Dikey Geçiş Sınavı bu sene koronavirüs salgını sebebiyle 9 Ağustos’a ertelendi. Sınava girecek öğrenciler önceki senelerde çıkmış soruları ve cevaplarını merak ediyor. İşte, DGS çıkmış sorular.

DGS nedir?

Dikey Geçiş Sınavı, 2000 yılından bu yana meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına geçiş yapmaları için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından her yıl Temmuz ya da Ağustos ayında yapılmakta olan sınavın adıdır.

DGS puanı nasıl hesaplanıyor?

2020 DGS kılavuzunda puan hesaplama konusu hakkında şu ifadeler yer aldı:

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınacak DGS puanları hesaplanacaktır.

DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar, Tablo-A’da yer almaktadır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.

2021 yılı ve müteakip yıllarda yapılacak olan DGS’de ise her iki testten de en az 1 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 1 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.

2019-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2020-DGS’de ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır. 2020-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2021-DGS’de ilgili ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır.

DGS çıkmış sorular ve cevapları | DGS’ye girmeden çözülmesi gereken sorular

Öğrenciler DGS öncesinde geçmiş senelerde çıkan soruları çözmek istiyor. DGS geçmiş sorular için fotoğrafa tıklayın…

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.