İSLAM

Dinen nafaka ne zamana kadar verilir?

Dinimizdeki birçok incelik gibi nafaka ve mehir konuları da dikkat isteyen meselelerdir. Peki ama dinen nafaka ne zamana kadar verilir? Nafakayı kiimler verir? Mehir ne zaman verilir? İşte detaylar..

Dinen nafaka ne zamana kadar verilir?
-

Dinimizdeki birçok incelik gibi nafaka ve mehir konuları da dikkat isteyen meselelerdir. Peki ama dinen nafaka ne zamana kadar verilir? Nafakayı kiimler verir? Mehir ne zaman verilir? İşte detaylar..

Boşanmayla birlikte kadının erkek üzerindeki hakları şu şekilde sıralanır;

Erkek, boşanmayı üç talak üzerine değil de bir talak üzerine gerçekleştirmişse kadının iddet beklemesi gereken süre içerisindeki nafakası erkeğe aittir. Yani erkek bu süre içerisinde eşinin yiyecek, giyecek ve yatma yeriyle ilgili bütün masrafları karşılamak zorundadır.

İslamiyet’te mehir parası, evlenmek için değildir. Evliliğin düzenli, mutlu olarak devam etmesi, kadının hak ve hürriyetlerinin korunması, din cahili huysuz erkeğin elinde oyuncak olmaması içindir. 

Eğer kadın hamile halinde boşandı ise; çocuğun bütün masrafları erkek tarafından karşılanmalı ve çocuk belli yaşlara gelene kadar anne yanında durmalıdır. Bu süre içerisinde nafaka verilir. Eğer kadın hamile değil ise sadece bekleme süresü -3 ay- kadar nafaka ödenir.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.