Kadın - Aile

Dökülen çok bayat ekmekleri nasıl daha taze hale getirebiliriz?

Ekmekler ne olursa olsun bayatlıyor. Fırında ısıttığımızda ise içi bayat dışı fazla çıtır hale geliyor ve yerken çok dökülüyor. Özellikle çok bayatlamış bir ekmeği daha taze hale getirmek çok zor. Bir şekilde dökülmeye devam ediyor. Daha az dökülmesinin ve daha taze hale gelmesinin bir yolu var mı?

Dökülen çok bayat ekmekleri nasıl daha taze hale getirebiliriz?
-

Bayatlayan ekmekleri daha taze hale getirmenin birkaç yolu var. Öncelikle ekmekleri mikro dalga fırında düşük seviyelerde kısa süreli ısıtabiliriz. Fakat ekmeği eski tip (rezistanslı) elektrikli fırınlarda ısıtmak daha iyi. Elektrikli fırınlarımız mikro dalga gibi değil, doğrudan ısıtma sağladığı için, gerçek ısı kullanmış oluruz. Bu durumda ekmekler ısınıyor fakat içi halen bayat kalabiliyor. Yemek esnasında içi dökülüyor dışı ise pütür pütür oluyor.

Ekmekleri elektrikli fırında ısıtmadan önce fırınınızı 3-4 dakika kadar boşta ısıtın ve kapatın. Bayat ekmeklerinizi soğumakta olan fırınınıza koyun. Yaklaşık 5-6 dakika içinde fırın soğurken, ekmekleri de çok daha güzel bir şekilde ısıtır ve ekmeler tazeliğine geri kavuşur. Bu şekilde ısınan ekmeklerin dökülme olasılığı oldukça düşüktür. Fakat ekmeğin cinsine ve kalitesine göre yine de biraz dökülebilir. Sadece bayat ekmekleri değil, taze ekmeklerinizi de bu şekilde ısıtabilirsiniz. Fırını ısıtma ve soğutma esnasında telefonunuzun alarmında bulunan geri sayan zamanlayıcı alarmını kullanabilirsiniz. İşiniz bittiğinde fırınınızı kapatmayı unutmayınız ve gerekirse hatırlamak için alarm kurunuz.

Başka bir yöntem ise bayat ekmeği su buharına tabi tutmaktır. Sabahları çayınızı demlerken sıcak su demliğinizin üzerine bayat ekmeğinizi koyarak yumuşamasını ve tazeliğine kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bu şekilde fazla ısıtmak ekmeğin ıslanmasına da sebep olabilir. Bu yüzden ekmeği çevirerek ve sürekli başında durarak su buharı ile ısıtmak gerekir. Demliğin üzerine kevgir gibi bir kap koyarak su buharının ekmeğin her tarafına ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.