Sağlık

Dudak morarması için hangi bölüme gidilir?

Morarma neden olur? Kalbin pompalama fonksiyonunu tam olarak yerine getiremediği kalp yetersizliklerinde de ciltte, tırnaklarda ve dudakta morarma gözlenebilmektedir. Morarma kanın iyi oksijenlenemediği akciğer hastalıklarına da işaret ediyor olabilir. Peki dudak morarması için hangi bölüme gidilir? Morarmaya için hangi doktora gidilir?

Dudak morarması için hangi bölüme gidilir?
-

Kalbin pompalama fonksiyonunu tam olarak yerine getiremediği  kalp yetersizliklerinde de ciltte, tırnaklarda ve dudakta morarma gözlenebilmektedir. Morarma kanın iyi oksijenlenemediği akciğer hastalıklarına da işaret ediyor olabilir. Peki dudak morarması için hangi bölüme gidilir? Morarmaya için hangi doktora gidilir?

Sağlıklı çalışan bir kalp, akciğerlerde temizlenen temiz kanı tüm  vücuda pompalar. Ancak akciğerde kirli kanın temizlenip oksijenlenmesinde  bir sorun varsa yada  doku ve organlara  kalp tarafından yeterince oksijenlenmiş temiz kan pompalanamıyorsa  morarma meydana gelir. Yani morarma kalp veya akciğer hastalıklarının habercisidir. Bu durumda da dudak çevresinde yada parmak uçlarımızda morarma görülebilir. Kalp kaynaklı morarmalar daha çok santral tipte morarmaya sebep olur, yani mukozalar, ağız içi dudak çevresi  morarır.  

Yetişkinlerde de kollar ile vücudun üst bölümünde meydana gelen morarmalar, diş eti kanamaları, adet kanamasının uzun sürmesi, nedensiz adet kanaması, göz içi kanamalar, dışkı ile kan atılması ve hemoroitten gelen kanamalar genellikle pıhtılaşma bozukluğuna işaret edebilir. Pıhtılaşma bozukluğu, hemofili gibi genetik geçişli olabildiği gibi bazen de sonradan ortaya çıkar. 

Dudak morarması için hangi bölüme gidilir?

Morarmalarda hematoloji uzmanına başvurmak gerekir. Morarmalar pıhtılaşma sorunlarının yanı sıra karaciğer hastalıklarına, alerjilere ya da lösemiye de işaret edebilir.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.