Ekonomi

İş dünyasına bir imkân daha

Yeni tip Corona virüsüne (Covid-19) karşı alınan tedbirler çerçevesinde ‘temassız dış ticaret’ uygulamaları devreye alındı. Gümrük kapılarında hayata geçirilen uygulamaların başarılı olduğunu ve dünyaya örnek teşkil ettiğini dile getiren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “İş dünyamız, bu imkânı kullanmalı, ticarete devam etmeli” çağrısı yaptı.

İş dünyasına bir imkân daha
-

 Akit  Ekonomi 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Corona virüsüne (Covid-19) karşı alınan önlemler kapsamında başlatılan ‘temassız dış ticaret’ uygulamalarını değerlendirdi. İnsanlığın yakın tarihin en büyük sınavlarından birini verdiğini kaydeden Pekcan, virüsün küresel ticareti de olumsuz etkilediğini söyledi.

Tır adedi artıyor

Zaman zaman “Gürbulak, Esendere, Kapıköy ne zaman açılacak” gibi sorular ve talepler geldiğine dikkati çeken Pekcan, şöyle konuştu: “1 Mart’ta Irak’la olan yolcu giriş çıkışını kapattık. Biz, o gün ‘Ticaret kapanmayacak’ dedik. ‘Nasıl yaparız’ diye sordular. ‘Bir çaresini buluruz’ cevabını verdik. Burada şoför, dorse ve konteyner değiştirmeyle hem güvenlik hem de sağlık tedbirlerini alarak ticareti gerçekleştiriyoruz. İlk aşamada 200-500 tır’la ticaret yapıyorduk. Bu rakamı bin 140’a kadar çıkardık, inşallah daha da yukarı taşıyacağız. Şoförlerimiz aracı tampon bölgeye götürüyor, orada gerekli tedbirleri alıyor. Ardından karşı taraftan şoförler geliyor. Böyle bir ring kurduk. Araç bizim tampon bölgemize geldiği zaman dezenfekte ediliyor. Bizim şoförlerimiz aracı teslim alarak tekrar içeriye giriyor. Bu vesileyle Irak’la ticaretimizin tekrar eski seviyelere gelmesi için çalışıyoruz.”

Gümrük kapılarımız aktif

İran’a açılan hudut kapılarının da 23 Şubat’ta kapatıldığına işaret eden Pekcan, arada tampon bölge olmadığı için çözüm arayışına girdiklerini anlattı. Pekcan, İran’a yılda 130 bin tır’ın gittiği bilgisini vererek, “Öncelikle Gürcistan, Azerbaycan’la iletişimlerimizi kurduk. Türkgözü, Çıldır-Aktaş ve Sarp gümrük kapılarımızın kapasitelerini artırarak buraları 24 saat çalışır hale getirdik. Muhataplarımızla İran üzerinden Orta Asya’ya giden 36 bin tır’ı bu güzergâhtan geçebilir hale getirdik” ifadelerini kullandı.

Çalışmalarımız sürecek

Pekcan, ayrıca mart ayı dış ticaret rakamlarının Covid-19’dan etkileneceğini vurgulayarak, şu görüşleri paylaştı: “Verileri gün gün takip ediyoruz. İhracatımız Irak’a yüzde 50, İran’a yüzde 80 geriledi. Toplam dış ticarette daralma yaşanacak. Biz, iş dünyamızla el ele vererek kayıpları azaltacağız. Bu doğrultuda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Firmalarımız ‘temassız ticaret’ uygulamalarından yararlanır, sunduğumuz güzergâhları kullanırlarsa kapasite artırmaya hazırız.”

Alternatif çözümler

Dış ticarette demir yolunun önemine değinen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu, 2 bin 500 ton kapasiteyle ticaret dünyasının hizmetine açık. Biz bunu talep halinde 6 bin tona çıkarabiliriz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız’la da koordinasyon halindeyiz. Bu dönemde demir yollarına ağırlık vermemiz gerekiyor. İran’la sorunumuzu da Kapıköy tren yolunu devreye sokarak çözdük. Burada da enteresan bir çözüm bulduk. Kapıköy’den bizim lokomotiflerimiz treni ittiriyor, İran sınırına girince de bu ülkedeki lokomotifler treni çekiyor. Sistemi bu şekilde çalıştırıyoruz. Şu anda 80 vagon (160 tır yükü) hizmete hazır. Bugün itibariyle bunu 120 vagona (240 tır yükü) çıkarabilecek durumdayız. Yükü olup ‘Kapılar kapalı’ diye şikâyet edenlere bu hattı kullanmalarını tavsiye ediyoruz.”
Yeni Akit Gazetesi

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.