Ekonomi

İş dünyası Corona virüse karşı ekonomide güç birliğinin artırılmasını talep ediyor

COVİD-19’la mücadele kapsamında hükümetin aldığı tedbirler doğrultusunda ekonomideki dengelerin bozulmaması gerektiğini savunan sektör temsilcileri, “Nasıl ki, bir sağlık alanında bir bilim kurulu oluşturulduysa, sağlıktan sonra önem arz eden ekonomi konusunda da ekonomi bilim kurulunun oluşturulmasında yarar var” çağrısında bulundu.

İş dünyası Corona virüse karşı ekonomide güç birliğinin artırılmasını talep ediyor
-

 Mehmet Canıtatlı 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’nin hazırlığı sürecinde olduğu gibi başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) olmak üzere etkin olan STK’ların güncellenecek talepleri toplayıp ekonomi yönetimine acilen iletmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Daha fazla güç birliği

Ekonomi alanında iç ve dış gelişmelerdeki öneri ve talepleri ele alan bir koordinasyon mekanizmasının kurulması halinde ihtiyaç olunan konuların önem sırasına göre gündeme gelebileceğini vurgulayan sektör temsilcileri, oluşturulacak ekonomi bilim kurulunun böyle bir görevi en iyi şekilde üstlenip yürütebileceğini dile getirdi.

Sağlık kadar ekonomide de bilimsel verilerle hareket edilmesi gerekliliğine vurgu yapan işadamları, olağanüstü bir dönemden geçildiği için tedbirlerin de olağanüstü olması gerektiğini kaydederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta açıkladığı 100 milyar liralık Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’nin yeterli gelemeyebileceğini kaydetti.

Garanti verilsin

Finansal kurumlar üzerinden yapılan ödemelerin ötelenmesinin piyasa dengelerini etkileyeceğini dile getiren işadamları, “Satın alma garantili bir dönemden geçilmeli. Alım garantisi ile paranın ekonominin içine enjekte edilmesi gerekiyor. Bu noktada Merkez Bankası’nın da yeniden devreye girmesinde yarar var” çağrısında bulundu.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.