Ekonomi

Emekli maaşları son dakika asgari ücret mi olacak?

Emekli maaşları ne kadar olacak? 2000 yılından önce emekli olan SK’lı ve Bağ-Kur’lu emeklilerin emekli maaşları asgari ücretin oldukça altında. Emekli maaşlarındaki taban maaşın asgari ücret seviyesine çekilmesi de söz konusu olabilecek. Bu yöndeki talepler hayata geçerse, asgari ücretin altında emekli maaşı olmayacak. Emekli maaşları son dakika asgari ücret mi olacak? En düşük emekli maaşı kaç lira olacak? İşte emekli maaşları asgari ücret zamma ilişkin son dakika detayları.

Emekli maaşları son dakika asgari ücret mi olacak?
-

2000 yılından önce emekli olan SK’lı ve Bağ-Kur’lu emeklilerin emekli maaşları asgari ücretin oldukça altında. Emekli maaşlarındaki taban maaşın asgari ücret seviyesine çekilmesi de söz konusu olabilecek. Bu yöndeki talepler hayata geçerse, asgari ücretin altında emekli maaşı olmayacak. Emekli maaşları son dakika asgari ücret mi olacak? En düşük emekli maaşı kaç lira olacak? İşte emekli maaşları asgari ücret zamma ilişkin son dakika detayları.

Ocak'ta tüm emekliler zam alırken, bu ay en düşük malullük aylığı ve yaşlılık aylığı bin liraya çıktı. Emekli maaşları için iyileştirmeler sürecek. Talepler hayata geçerse en düşük emekli maaşı asgari ücret ile eşitlenecek. Son güncellemelerle birlikte en düşük emekli maaşı kaç lira olacak? Özellikle 2000'den sonra emekli olan SSK'lılarla, Bağ-Kur tarım emeklilerinin maaşlarında ciddi oranda zamlar ortaya çıkacak. Her yıl Ocak ve Temmuz'da maaşları bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon oranında artırılan SSK emeklileri ve Bağ-Kur emeklileri, geçen yıl çıkarılan yasa sayesinde de Ramazan ve Kurban Bayramları'ndan önce biner lira ikramiye alıyor.

SSK emeklileri ve Bağ-Kur emeklileri için Ocak'ta yüzde 10.19 zam yapılırken; en az aylık esnaf emeklisi için bin 595 lira 30 kuruşa, çiftçi emeklisi için bin 189 lira 59 kuruşa, 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda bin 818 lira 18 kuruşa, 2000 sonrası emekli olan SSK emeklileri için bin 125 lira 48 kuruşa yükseldi. Ayrıca, bin liranın altında maaş alan yaklaşık 150 bin kişinin emekli aylığı da hükümetin geçtiğimiz ay çıkardığı yasayla artırıldı.

SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları asgari ücret mi olacak?

SSK’lı ve Bağ-Kur’lu emeklilerin emekli maaşları asgari ücretin oldukça altında bulunuyor. 2000 yılından önce emekli olan SSK’lıların maaşları 1.800 lira civarında iken 2000 sonrasında emekli olan SSK’lıların maaşları ise 1.125 lira seviyesindedir. Bağ-Kur’lularda ise esnaflar 1.595 tarım emeklileri ise 1.189 lira maaş almakta. Meclis'ten milyonlarca emeklinin dört gözle beklediği intibak yasası çakarsa tüm emeklilerin maaşlarına eşitlik sağlanmış olunacak. Emekli maaşlarına yönelik iyileştirme yapılırsa emekli maaşları her yıl asgari ücretle birlikte artması söz konusu olacak. Son dönem içerisinde emekli maaşı bin liranın altında olan 150 bin kişiye seyyanen zam yapılmıştı. 

Emekli taban aylıkları

Bağ-Kur esnaf 1.595.30

Bağ-Kur tarım 1.189.59

SSK (2000 öncesi emekli olan) 1.818.18

SSK (2000 sonrası emekli olan) 1.125.48

Memur 2.379.59

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.