İSLAM

Epilasyon yaptırmak orucu bozar mı?

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte merak edilen onlarca soru var. Oruç tutmak isteyen vatandaşların sorularına yanıt veren Diyanet, bu kez “Epilasyon yaptırmak orucu bozar mı?” sorusuna açıklık getirdi.

Epilasyon yaptırmak orucu bozar mı?
-

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu, Ramazan ayının yaklaşması sebebiyle orucu bozan ve bozmayan şeyler konusunda merak edilenleri cevaplamaya devam ediyor. Özellikle kadınların merak ettiği “Ağda veya Epilasyon yaptırmak orucu bozar mı?” sorusunu cevaplandırdı. 

İŞTE DİYANETİN CEVABI

Vücuttaki kılların hangi yolla olursa olsun alınması orucu bozmaz. Çünkü oruç, bir şey yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Kıl almak veya aldırmak bunların kapsamında olmadığından orucu bozmaz.
Burada şu husus da belirtilmelidir ki, kadının erkeğe karşı avret mahalli eller, ayaklar ve yüzü hariç tüm bedenidir. Kadının kadına karşı avret mahalli, diz kapağı ile göbek arasıdır. Zaruret ve ihtiyaç olmadan bu yerlerin dışındaki bölgelerin başka kadınlara veya erkeklere gösterilmesi caiz değildir. Bu itibarla ağda veya lazerle epilasyon yaptırmak isteyen kişinin, erkek olsun kadın olsun yabancı bir kişiye avret mahallini açması helal olmadığı gibi, bu işlemi uygulayan kişinin de bu kısma bakması ve dokunması helal değildir (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 187,194-195).

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.