Gündem

Erdoğan’dan son dakika EYT ve yeni askerlik sistemi kararı EYT çıkacak mı?

31 Mart yerel seçimleri öncesi gündemin en sıcak konuları arasında yeni askerlik sistemi, 3600 ek gösterge artışı ve emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) vardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni askerlik sistemi ve 3600 ek gösterge artışının yerel seçimler sonrası ele alınacağını açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletvekilleriyle iftar sonrası yaptığı toplantıda, yeni askerlik sisteminin yanında EYT konusunda son dakika açıklamasında bulundu. Başkan Erdoğan, yeni askerlik sisteminin seçimden önce yasalaşacağını söylerken, Muhalefet bu konuyu sürekli gündemde tutsa da bizim gündemimizde yok. Aksi halde sistemimizi çökertiriz.” diyerek EYT konusunda geri adım atmadı.

Erdoğan’dan son dakika EYT ve yeni askerlik sistemi kararı EYT çıkacak mı?
-

EYT son dakika gelişmesi. Yeni askerlik sistemi son durum. 31 Mart yerel seçimleri öncesi gündemin en sıcak konuları arasında yeni askerlik sistemi, 3600 ek gösterge artışı ve emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) vardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni askerlik sistemi ve 3600 ek gösterge artışının yerel seçimler sonrası ele alınacağını açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletvekilleriyle iftar sonrası yaptığı toplantıda, yeni askerlik sisteminin yanında EYT konusunda son dakika açıklamasında bulundu. Başkan Erdoğan, yeni askerlik sisteminin seçimden önce yasalaşacağını söylerken, Muhalefet bu konuyu sürekli gündemde tutsa da bizim gündemimizde yok. Aksi halde sistemimizi çökertiriz.” diyerek EYT konusunda geri adım atmadı.

Askerlik ne zaman düşecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki akşam milletvekilleriyle iftarın ardından gece yarısına kadar toplantı yaptı. Toplantıda genellikle milletvekillerinin söz aldığı bilgisinin verildiği ve ağırlıklı olarak İstanbul seçiminin konuşulduğunun belirtildiği Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan’ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni askerlik düzenlemesinin önümüzdeki hafta Meclis’e geleceğini ve seçimden önce yasalaşacağını belirtti.

EYT son dakika çıkacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili tartışmaları gündeme getiren milletvekillerine yanıt verirken özetle şu değerlendirmeleri yaptı: “Muhalefet bu konuyu sürekli gündemde tutsa da bizim gündemimizde yok. Aksi halde sistemimizi çökertiriz. Biz seçim alacağız diye, popülist politika yapmayacağız. Dünyanın süper ülkesi değiliz. Seçimi alacağız diye millete olmadık sözler veremeyiz. Ama ileride uygun bir zemin bulunursa, böyle kamuoyunda tartışıldığı şekliyle değil de sosyal güvenlikteki dengeleri bozmayacak şekilde bir çalışma yapılabilir.” Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “1 milyon 300 bin EYT’li var, yıllık 10-60 milyar lira bütçe maliyeti olur verirken, Erdoğan, “Mümkün değil bu ” ifadesini kullandı.

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.