Yaşam

Erdoğan'ın sözleri yarışı hareketlendirdi! Pastırmada Kayseri mi Kastamonu mu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, partisinin genel merkezinde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları toplantısının ardından kendisine ikram edilen Kastamonu pastırmasını yedikten sonra, Kayserili olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’ye takılarak, “Kastamonu pastırması daha iyi” demesi üzerine Kayserili ve Kastamonulu pastırmacılar arasında başlayan yarış devam ediyor.

Erdoğan'ın sözleri yarışı hareketlendirdi! Pastırmada Kayseri mi Kastamonu mu?
-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Mantıda Kayseri, pastırmada Kastamonu” sözleri Kayserili pastırmacıları üzerken Kastamonulu pastırmacıları sevindirdi.

Pastırmada Kastamonu’nun lezzetini hiçbir yerin tutamayacağını savunan Kastamonulular, ünlü gurme Vedat Milor’dan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Kastamonu pastırmasının lezzetini tescillediğini söylüyor.

Kayserili pastırmacılar ise pastırmanın anavatanının Kayseri olduğunu savunuyor.

İşte Kayseri pastırmasının özelliği:

 Pastırmanın geçmişi Hunlar döneminde başlamıştır. Türklerin göçüyle birlikte Orta Asya'dan Anadolu'ya gelen bin 500 yılık lezzet pastırma, tarihsel süreçte daha profesyonelce yöntemlerle üretilerek günümüze kadar varlığını devam ettirdi. O dönem etin tuzlanıp kurutularak, savaşta ve seferlerde yenmesi için atın üstünde taşındığını belirttiler.

Pastırma üretimi, etin seçiminden itibaren mevsim şartlarına göre yaklaşık bir ay sürüyor.

Kesimden sonra dinlendirilerek pastırmalık kısımları seçilen etler, şekil verilip iplere geçiriliyor.

Tuzlanarak, bir süre bekletilen pastırmalık etler, yıkandıktan sonra ağırlık altında preslenerek, içindeki kan ve tuzlu sudan arınması sağlanıyor.

Açık havada kurutulan etler, 1-2 gün çemene yatırılıyor. Yeniden kurutma işlemine tabi tutulan etler, çemenle kaplandıktan sonra kurutularak tüketime hazır hale getiriliyor.

Pastırmada Kayseri bir numara diyen esnaflar sözlerine şu şekilde devam ettiler; kesinlikle pastırma Kayseri'ye aittir hem tarihi bakımından hem de yapılışı ve tad olarak.

Pastırma, Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde, Kayseri'nin mis kokulu yiyeceği olarak yer alıyor. Kayseri hava şartlarının uygunluğundan dolayı pastırmanın anavatanı olmuş.

Kastamonu pastırmasının özelliği ise şöyle:

Kastamonu pastırması, çemenli ve çemensiz pastırma olarak ikiye ayrılıyor.

Çemenli pastırma yapımında özel Kastamonu Taşköprü sarımsağı kullanılıyor ve Taşköprü sarımsağı ile birlikte harmanlanan çemenli pastırmanın tadı damaklarda güzel bir tat bırakıyor.

45 gün süren pastırma sıcaklarında özenle kurutulan katkısız ve özel Kastamonu pastırmasını mutlaka denemelisiniz diyerek Kastamonu'lu işletmeciler,ünlü gurme Vedat Milor’dan sonra Recep Tayyip Erdoğan'ın desteğini de almaktan dolayı mutlu.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.