Eğitim

Uzaktan eğitimde dünya ikincisiyiz

Milyonlarca öğrencinin sorumluluğunu taşıdığı için koronavirüse karşı ilk safta mücadele eden isimlerden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, virüs tatili süresince yapılacaklara ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Tatilin uzayıp uzamayacağına Bilim Kurulu’nun karar vereceğini belirten Bakan Selçuk, uzaktan eğitim konusunda Türkiye’nin dünya ikincisi olduğunu söyledi.

Uzaktan eğitimde dünya ikincisiyiz
-

 Resul Ekrem Şahan  Ankara 

Katıldığı AA Editör Masası’nda virüs tatili süresince yapılacakları anlatan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitim, EBA, sınavların ertelenmesi, ücretsiz internet gibi konularda önemli açıklamalar yaptı. 

En çok merak edilen tatilin uzayıp uzamayacağı sorusunu cevaplayan Selçuk, “Bu konu Bilim Kurulu’nun dünya ve Türkiye’deki gelişmeleri izleyip alacağı kararlara bağlı olacak. Diyelim ki süreç uzadı. Buna da hazırız” dedi.

Sınavlar nasıl yapılacak?

En fazla merak edilen konulardan biri olan sınavın ne şekilde yapılacağı sorusunu ise Bakan şöyle cevapladı: “Biz sınavı yüz yüze yapılan eğitimlerden yapacağız. Bu ‘rahat olun’ demek. TV ile Youtube içeriği ile vs. senaryo ne olursa olsun. Okulları kapatma kararını da alırken bir ihtimal üzerinden gittik, diğer ülkeler ile karşılaştırdık. Yayılım nasıl gerçekleşiyor bunlara baktıktan sonra hemen okulları kapatma kararı aldık. İngiltere dün kapattı. Dünyada 900 milyon öğrenci okulda değil. Yarın okullara döndük diyelim... Hiçbir problemimiz yok. Aksine desteklemeye gidermeye yönelik bir programlar hazırladık.”

Tv’den eğitimin detayları

“TV’de vereceğimiz eğitim, geçmiş konularla da bağlantılı, yüz yüze verilen eğitimle de bağlantılı” diyen Selçuk şu detayları paylaştı: “Toplumumuzda erişimle ilgili en hızlı aracın TV olduğunu tespit ettik. 6 kanal alalım, 3’ü HD, 3’ü SD olsun dedik. Neden internet değil sorusu yerine artı internet koyduk. Dünyada sadece 3 ülkede olan yapay zeka temelli akıllı sistemimiz var. Bir çocuğun çözemediği sorudan, yazılım eksiğini anlıyor ve o konuyu önüne getiriyor. Hatta diyor ki, ‘Senin çalışma hızını izliyorum, bu hızla gidersen senin tercihini değiştiriyorum’ diyor.”

Sadece çin bizden daha iyi

Öğrencilere 8 GB ücretsiz internet müjdesini de veren Selçuk, şunları söyledi: “TRT ile birlikte çalışıyoruz. İstanbul’da 5, Ankara’da 3 stüdyomuz var. Dersler hangi saatte ve nasıl olacak? Mesela pazartesi 09.00’da Türkçe 1, 09.30’da Matematik başlıyor. Bu dersler 20 dakika. 3 ayrı kanaldan 6 frekanstan bu yayın yapılıyor. Telafi imkanı da var. Kaçıranlar için tekrarı var. İlkokul, ortaokul, lisenin listesi hazır. Çekimler bitti, biz hazırız. Dünyada sadece Çin bu konuda bizden iyi. Onlar yüz milyondan fazla kişiye anlık eğitim verebiliyor.”

Tercihim ertelememek

“Elimizde 3 adet sınav paketi var. Ben 5 dakika sonra hayata geçirelim desem, geçirilir” sözleriyle tüm hazırlıkların tamamlandığı mesajını da veren Bakan Selçuk şöyle devam etti: “Bir; yüzyüze eğitimle ilgili konuları içeren paket. İki: Okullar açıldı diyelim... Farklı bir paket var. Üç: Sınav ertelendi... ‘Ertelenebilir’ senaryosuna geçiyoruz. Ama tercihim ertelememek.”

Uzaktan Eğitim Sistemi (EBA) nasıl işleyecek?” sorusunu da cevaplayan Selçuk, “Tüm ayrıntılar TV’lerde haber mecralarında yer alacak” dedi.

Destek yağdı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, sosyal medya hesabından, “Çocuklar evde sıkıldığınızı, okulu özlediğinizi biliyorum. Buradan söz olsun, okula döndüğümüz ilk günün ilk teneffüsünü, o güne özel olarak 40 dakika yapacağız” paylaşımına Türkiye’nin her yerinden destek mesajları yağdı. İş adamları, belediyeler ve kurumlar, okulların tekrar açıldığı ilk gün dondurma, futbol topu, fındık, pamuk şekeri, kaysı, kestane şekeri, leblebi gibi ürünleri çocuklarla buluşturma sözü verdi. Devletin tedbirlerine karşı atılan moral ve motivasyon mesajları “İşte devlet işte millet” dedirtti.

 

Yeni Akit Gazetesi

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.