Kadın - Aile

Evde hazırlanan doğal gebelik testleri ne kadar güvenli?

Eczanelerden alabileceğiniz hamilelik testlerinin yanı sıra ev yapımı doğal testlerin de olduğunu biliyor musunuz?

Evde hazırlanan doğal gebelik testleri ne kadar güvenli?
-

Son yıllarda eczanelerde satılan hamilelik testleri en erken gebeliği bile yüksek ihtimalle biliyor. Elbette bu testler ilk aşamada kadınları motive ediyor ancak gebelik şüpheniz var ise doğruca bir kan tahlili yaptırmanız çok daha akıllıca olacaktır. Unutmayın bu testlerin yanılma payları yüksek?

Doğal test var mı?

Doktora gitmeden önce evde basitçe bir teste gebe olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız; büyük büyük annelerin kullandığı 5 yöntemi açıklıyoruz…

1. Sirke testi

Büyük büyük anneleriniz muhtemelen bu yöntemi kullanmıştır. Sabah uyandığınızda idrarınızı çöpe atabileceğiniz plastik bir bardağa yapın. İdrarın üzerine bir yemek kaşığı kadar beyaz sirke ekleyin. İdrar köpürür ve renk değiştirirse muhtemelen hamilesiniz.

2. Sabun testi

Çok geleneksel bir test ile daha karşınızdayız. Cam bir kabın içerisine sabun yerleştirin. Sabunun üzerini idrar kaplayana kadar dökün. Ardından cam kesenin üzerini örtün ve biraz çalkalayın. Kalın bir köpük oluşursa; tebrikler hamilesiniz.

3. Şeker testi

Plastik bardağın içerisine 1 yemek kaşığı şeker koyun. Başka bir kaba ise idrarınızı yapın. Sonrasında şekerin içine idrarı dökün. Birkaç dakika bekleyin şayet şeker erimezse hamilesiniz. Şeker erirse ne yazık ki gebe değilsiniz.

4. İdrar testi

Sabah uyandığınızda idrarınızı bir kapa yapın. Bu kapın ağzını kapatın ve 24 saat bekleyin. Şayet idrarın üzerinde bir tabaka oluşursa; tebrikler hamilesiniz.

5. Karbonat testi

İdrarınızı plastik bir kapın içerisine yapın. İdrarın üzerine bir çay kaşığı karbonat dökün. Şayet karbonat idrarın üzerinde köpük köpük bir görüntü oluşturuyorsa hamilesiniz demektir.

Evde yapılan hamilelik testleri güvenilir mi?

Kadınlar belki de yüzlerce yıldır evde yaptıkları basit yöntemlerle gebe olup olmadıklarını anlamaya çalışmıştır. Modern tıp geliştikten sonra ise kadınlar hamilelik şüphesi taşıyorsa ya idrar ya da kan tahlili yaptırmaya başladı. Ancak yine de merak ağır basıyor ve kadınlar kimi zaman doğal yöntemlerle kimi zaman da eczanelerdeki testlerle şüphelerini kontrol ediyor. Ancak bilim insanları bu testlerin kesin bilgi veremeyeceğinin altını çiziyor. Evde yaptığınız testin sonucuna güvenmeyin ve en kısa zamanda bir kan tahlili yaptırın deriz.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.