Emlak

Evi Beğenen Hemen Alıyor

Farklılaşan tüketici eğilimleri konut satın alma sürecine de yansıyor. Bundan beş yıl önce bir konutu satın almak için kılı kırk yaranlar şimdi daha hızlı karar veriyor.

Evi Beğenen Hemen Alıyor
-

Satın alma gücündeki artış, hedefe hızlı erişim, zengin satış seçenekleri ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmetler bu süreçte etkin rol alan faktörlerden sadece bir kaçı.

Yapılan araştırmalara göre bugün bir otomobil galerisine ve teknoloji markete giren her 100 müşteriden yaklaşık 20'si satın alma yapıyor. Mobilyada ise bu oran 30'u buluyor. Satışa dönüştürme oranı, konutta yüzde 20'ye kadar çıkıyor. Bu da büyük bir başarı. Çünkü bu oran daha 5-6 yıl önce yüzde 10’lar seviyesindeydi. Öte yandan ev tekstilinde ise 5 yıl önce yüzde 7-8 düzeyinde olan satışa dönüşme oranı ise bugün 15-20'ler seviyesinde.

 Peki bu duruma patronlar ne diyor?

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya:

"2015'in ilk 3 ayında satış ofislerimize yapılan müşteri ziyaretlerindeki görüşmelerin yüzde 33'ünü satışa dönüştürdük. Rakamların, sektörde de bizim dönüşüm oranımıza yakın bir düzeyde seyrettiğini düşünüyoruz. Geçtiğimiz 5 yıla oranla satış süreçlerinde satıs ofisleri daha proaktif rol oynamaya başladı. Bunun sonucunda dönüşüm oranları 5 yıl önce yü2de 20 iken bugün 13 puanlık yükseliş yakaladık." 

Kuyas Genel Müdürü Salih Sağında:

"5 yıl önce ziyaretçiyi satın alan müşteriye dönüştürme oranımız yüzde 12 idi. Son 5 yılda yüzde 20'ye çıkardık. Satış oldukça farklı dinamikleri olan bir konu. Telefon aramaları, saha ziyaretleri, hedef kitleye yönelik yapılan çeşitli aktiviteler stratejilerimizden bazılarını oluşturuyor. Son derece dinamik bir sektörde çalışıyoruz. Burada kritik konu, değişime ayak uydurabilmek."

Nef Satış ve Pazarlama Direktörü SELÇUK Çelik:

’’Nef 5 yıllık genç bir marka. Bu oranın satışa başladığımız ilk günden itibaren aynı oranda, yüzde 30-40 olarak devam ettiğini söyleyebiliriz. Bu başarıyı, nitelikli konut üretimi yapmak, tasarıma verdiğimiz önem, merkezi lokasyonlarda proje üretmek, kişiye özel ödeme planları oluşturmak gibi stratejilerle sağladık."

 

emlakrehberi / 1 Haziran 2015

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.