İSLAM

“Evsizler varken kimsenin iki eve sahip olmasına gerek yok”

İnsanları sevmek, genellikle ailede başlar derler... Ama bence genellikle ailede de bitiyor.

“Evsizler varken kimsenin iki eve sahip olmasına gerek yok”
-

Evsizler varken kimsenin iki eve sahip olmasına gerek yok. İnsanları sevmek, genellikle ailede başlar derler. Ama bence genellikle ailede de bitiyor. İnsanların yalnızca kendilerini, ailelerini ve yakın çevrelerini düşündüğü bir dünyada, varlığının önemli bir kısmını yoksullara ve tıbbi araştırmalara hibe eden kahramanımız, bununla yetinmemiş, bir de böbreklerinden birisini herkesin şaşkın bakışları altında siyahi bir hastaya bağışlamıştı. Kravinsky, “insan iyi bir şey yapmak isteğinde bunu hemen yapmalı, çünkü bencillik duygusu hemen geri gelebilir” diyordu.

Bu ölçüde bir fedakarlık, pek çoğumuzu huzursuz eder, zira içimizde bir suçluluk duygusu uyandırır. Dünyayı cehenneme çeviren küresel tamahkarlığa rağmen, kainat karşılıklı mücadele kadar karşılıklı yardımlaşmaya da şahitlik eder. Birimizin mutluluğunun hepimizin mutluluğuna bağlı olduğu yolundaki ahlaki duygu ile insan oluruz.

Modern dünyada dikkate almamız gereken seçenekler artmıştır ve reddettiğimiz seçenekler, tüm albenileriyle bize uzaktan göz kırpmaya devam etmektedir. Aklımız onlarda kaldığı için, seçtiğimiz şeyden sağladığımız doyum azalmaktadır. Seçmediğimiz alternatifleri ve onların muhtemel getirilerini zihnimizden atamadığımız için, seçtiğimiz şeyin bize yaşatacağı doyum yerine, seçmediklerimizin özlemiyle hayal kırıklığı hissederiz.

Haz duygusunun referans noktası arttıkça, beklenti ve hayallerimizin çıtası çıkar. Seçeneklerin artması, kaçınılmaz biçimde beklentilerin de artmasına neden olur.

Umulduğu kadar haz vermeyen her olumlu yaşantı bile, kişinin kendi kendisine suçlamasına yol açmaktadır. Kişi, tercih etmediği imkanlar ve kaçırdığı fırsatlar yüzünden pişmanlık duymakta, refah ve bolluğun ortasında mutsuz ve tatminsiz kalmaktadır. Modern dünyada klinik depresyonun bu kadar yaygınlaşmasının önemli sebeplerinden birisi de budur.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.