Emlak

EYG'den İki Müjdeli Haber

Ömer Faruk Çelik önderliğinde kurulan "Türkiye'nin Konut Uzmanı" EYG, sektördeki varlığını güçlendirmeye devam ediyor.

EYG'den İki Müjdeli Haber
-

Bir ilke daha imza atan EYG, Türkiye'de ilk gayrimenkul yatırım fonu kuruluş iznini alan şirket olurken, grup çatısı altında faaliyet gösteren Evdekifirsat.com portföyüne İstwest ve Kağıthane Ofis projesini kattı.

Ömer Faruk Çelik konuyla ilgili olarak, ''Kuruluş aşamasında gayrimenkul sektöründeki 30 yılı aşan tecrübemizle düzenlemelerin hayata geçmesinde öncü bir rol oynama kararı almıştık. SPK'ya bu amaçla başvuran ve ilk kuruluş izni alan şirket EYG Gayrimenkul Portföy Yönetimi A.Ş. oldu. 14 Mayıs 2015 tarihi itibariyle Sermaye Piyasası Kurulu tarafından faaliyet izni talebimiz kabul edildi'' dedi.

Gayrimenkul sektörünü ilklerle tanıştıran "Türkiye'nin Konut Uzmanı" EYG, yeniliklerine hız kesmeden devam ediyor. 2014 yılında SPK'ya gayrimenkul yatırım fonu kurmak için izin başvurusunda bulunan EYG, 14 Mayıs 2015 tarihi itibariyle izin aldı. Fonların kurulması, nitelikli yatırımcılara yönelik satışa ve faaliyetlerine yönelik esasları ayrıntılı olarak düzenleyecek gayrimenkul yatırım fonu izni ile gayrimenkullerin kıymetlenmesine olanak sağladı. Alınan bu izin ile Türkiye'de ilk defa gayrimenkul yatırım fonları hukuki bir altyapıya kavuştu. Gayrimenkul sektöründe cereyan eden bu olumlu gelişmeler sayesinde yabancı yatırımcıların ilgisi artacak.

Gayrimenkul yatırım fonunun büyük bir yatırımcı tabanına hitap etmesiyle sektörde önemli bir gelişme kat edileceğinin altını çizen EYG İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik konuyla ilgili olarak şunları söyledi: ''Bireysel olarak gayrimenkul yatırımı yapmaya çalışan kişilerin portföy oluşturması, riski dağıtması, ölçek ekonomilerinden faydalanması kolay değil. Böyle bir yatırımın yönetilmesi de ilave masraf ve vakit gerektiriyor. Yatırım için ikinci bir ev, bir dükkân veya bir ofis alan bir bireysel yatırımcı, satın aldığı bu gayrimenkulün kiralanması, kira bedellerinin takip ve tahsili, problemli kiracıların hukuki yollarla tahliyesi, gayrimenkulün bakım ve onarımı, emlakçılar üzerinden tekrar elden çıkarılması, bu dönemde elde edilen gelirlerin muhasebeleştirilmesi ve beyan edilmesi gibi pek çok işlemle de kendisi uğraşmak zorunda kalıyor. Gayrimenkul yatırım fonları bu tür bireysel yatırımcılara hem ölçek ekonomisi, hem profesyonel yönetim, hem de operasyon kolaylığı sağlayacak.''

"Sektöre rakip değil çözüm ortağıyız"

EYG'nin Başakşehir'de geliştirdiği EVvel İstanbul projesinin satışlarının büyük bir bölümünün tamamlandığını belirten Çelik, Eylül ayında bölgede konut ve cadde mağazalarından oluşan "Adım İstanbul" adında yeni bir projeye başlayacaklarını söyledi. EYG olarak piyasanın tamamını kucaklamak istediklerinin altını çizen Çelik, " Evdekifirsat.com'la yeni bir iş modeli oluşturduk. Sektörde kimseye rakip değiliz. Portföyümüzü genişletmek istiyoruz. İstanbul'da yaptığımız bir araştırma sonucunda, 50 ve üzeri konutlu 507 proje ve bu projelerde satışı tamamlanmayan 68 bin konut olduğunu tespit ettik. Şimdi bu projeleri yakın markaja aldık ve analiz ediyoruz. Sektörün tamamını kucaklayan, çözüm ortağı olan bir modelle çalışıyoruz" dedi.

''Istwest ve Kağıthane Ofis Projesi evdekifirsat.com'da.


EYG bünyesindeki bir diğer yenilik de evdekifirsat.com'da. Sektörde ilk olan emlak platformu evdekifirsat.com markalı konut projelerinden ev ve ofis satın almak, yatırım yapmak isteyenlerin için fırsatlarla dolu bir web sitesi. Evdekifirsat.com, kişilerin araştırdığı, bulamadığı ya da zamanında kaçırılan fırsatları, oturmaya hazır sıfır evleri ve ofisleri ulaşılabilir ödeme planlarıyla alıcısına ulaştırıyor ve herkese bütçesi ve kriterlerine göre aradıkları yatırım fırsatını bulma şansı sunuyor. Bu doğrultuda hızlı adımlarla yürüyen evdekifirsat.com Yeni Bosna Iswest ve Kağıthane Ofis Projesini de portföyüne kattı. Böylece 1 yıl gibi kısa bir sürede Bahçeşehir, Başakşehir, Halkalı, Maslak, Yeni Bosna, ve Kağıthane'de bulunan 11 farklı projenin içinde olduğu 1.200'ü aşkın konut ve 214 ofis ve mağazadan oluşan geniş bir portföye ulaştı.

EYG İcra Kurulu Üyesi ve Kentsel A.Ş Genel Müdürü Cüneyd Dişkaya evdekifirsat.com ile ilgili olarak şunları söyledi: ''Yılın iş geliştirme modeli olarak öne çıkan Kent'Sell, EYG bünyesindeki önemli adımlardan biri olurken, sektörü de yeni bir iş modeli ile tanıştırdı. Markalı konut projelerindeki teslime hazır sıfır evleri ve ofisleri evdekifirsat.com'da bir araya getirdi ve bugün 840 milyon TL'lik bir portföyün yönetimini gerçekleştiriyor. evdekifırsat.com web sitesi ile de yeni iş modelimizi bir adım öteye taşıdık ve hem projelerimizin içindeki satış ofislerimizle hem de online olarak 7/24 evdekifirsat.com üzerinden müşterilerimize hizmet veriyoruz.''

Iswest ve Kağıthane Ofis projesinin toplamda 300 milyon TL'yi aşkın bir portföy büyüklüğüne sahip olduğunun altını çizen Dişkaya projeler hakkında şunları söyledi: ''Evdekifirsat.com olarak, Kağıthane Ofis projesiyle ilk defa ofis satışı yapacağız. Bu projelerden konut için Istwest'i tercih edenlere kaliteli bir yaşam sunuyoruz. Atatürk Havaalanı'na 5 dakika, Yeşilköy Sahile 10 dakika ve Basın Ekspres yoluna direk bağlanabilmesiyle özel bir lokasyona sahip olan Iswest, yaşamın başlamış olması, proje içindeki geniş sosyal tesis imkanları, yürüme mesafesindeki AVM'si, çocuklar için kaykaydan resim atölyelerine kadar eğlence ve hobi stüsyolarının yer alması ile farklılaşıyor. 1+0'dan 3+1'e kadar farklı tipte seçeneğin olduğu projeden peşinatsız, hemen teslim ve aylık taksitlerle ev sahibi olma fırsatı sunuyoruz.

İstanbul'un gelişen en gözde yerlerinden olan Kağıthane'de ise Kağıthane Ofis Projesi bir ofisten çok daha fazlası. Ofis sahiplerinin ihtiyaçlarını maksimum seviyede karşılayan Kağıthane Ofis Projesi, ofis yönetim sistemi ile iş sahipleri için personel maliyetlerini ve doğrudan ofis giderlerini azaltan bir proje. İstanbul Avrupa yakasının en büyük ofis projesi olma özelliğini taşıyan Kağıthane Ofis Projesi 10 bin kişinin çalışabileceği bir kapasiteye sahip. Banka kredisi olmadan, 48 ay sabit ödemelerle şehrin merkezinde ofis sahibi olabilirsiniz. Her iki projede de ulaşılabilir ödeme planları ile müşterilerimize alternatifler sunacağız.''

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.