Okur Postası

“Eyt”liler yerel seçimlerde ne yaptı?

Gazetemiz okurlarından Ahmet Uylar, “Eyt”liler yerel seçimlerde ne yaptı? başlıklı yazısını bizimle paylaştı.

“Eyt”liler yerel seçimlerde ne yaptı?
-

Ahmet Uylar

8 Eylül 1999 tarihi öncesinde sigortalı olanların emeklilik hakkı, Bülent Ecevit’in başbakanlığındaki hükümet tarafından 5510 sayılı Kanun ile yürürlükten kaldırılarak 1999 yılı ve öncesinde işe girenlerin emeklilik hakları kanun geriye işletilerek gasp edilmişti.

1999’dan sonra işe girecekler için kadınlarda emeklilik yaşı 38’den 58’e, erkeklerde 43’ten 60’a çıkarıldı. SSK’ya tabi çalışanın emeklilik için ise gereken gün sayısı 7000’e yükseldi. 1976 ile 1999 arasında işe girenler için ‘kademeli yaş’ getirilirken, 5510 sayılı yasayla 30 Nisan 2008’den itibaren işe girenlerde emeklilik yaşı 65 oldu. İşte bu uygulama milyonlarca kişiyi mağdur etti.

Emeklilikte yaşa takılanlar konusunda ilk teklif, genel seçimlerde AK Parti ile ittifak yapan ve hükümet politikalarına geniş destek veren MHP’den gelmişti. Ancak son yapılan meclis oylamasın’da MHP parti içi tutarsızlık sergiledi. İlk oturuma destek veren MHP 2. oturuma girmedi ve Grup Başkan Vekili ilginç bir şekilde görevden alındı.

Emeklilikte yaşa takılanlar ile alakalı defalarca CHP, İYİ ve HDP tarafından önerge verildi. Ancak bu önergelerin tümü ekonomik kriz ve maliyet gerekçe gösterilerek AK Parti ve MHP tarafından reddedildi.

Tabi bu durum hem AK Partili hem de MHP’li seçmenlerde hayal kırıklığına neden oldu. Seçimlerden önce EYT ile alakalı birçok büyük şehirde gösteriler yapıldı ve bu gösterilere her partiden EYT’li katıldı.

Sosyal medya ve ulusal medyada bu konunun önemi çok tartışıldı.

Maalesef bu tartışmalar ve bu sorun görmezden gelindi. Bir kaç tane on binlerce takipçisi olan EYT, sosyal medya hesaplarında yorumlarda insanlar uzun süredir oy verdiği bu partilere oy vermeyeceklerini belirten yorumlar yaptılar.

Aslında bu yorumlar ve yapılan mitinglerdeki yoğunluk yerel seçimler için çok önemli uyarılar vermişti. Yani görünen köy kılavuz istemez, atasözü bir anlamda gerçek oluyordu.

Özellikle Cumhur İttifakı, İstanbul, Ankara, Adana, Antalya ve Mersin gibi büyük şehirlerde çok az fark ile seçimi kaybetti ve bu illeri EYT’ye destek olan Millet İttifakı kazandı.

Emeklilikte yaşa takılanlar seçim öncesi gösterdikleri tavır ile 2019 yerel seçimlerinde sandıklara damgasını vurmuştur.

2023 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri beklenmeden bu sorunun çözüme kavuşturulması önem arz etmektedir. Özellikle 4 milyona yakın EYT’linin seçimlerde ve sandıkta ne kadar belirleyici olduğu bu seçimlerde kanıtlanmıştır.

İlk etapta 700 bin EYT’li emekli olabilecek.

Cumhurbaşkanımızın EYT’li sayısı ve maliyeti hususunda yanlış bilgilendirildiğini düşünüyorum.
Yeni Akit Gazetesi

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.