Kültür - Sanat

Ezoterizm nedir?

Özelikle son dönemde sıklıkla duyduğumuz ezoterizm ve ezoterik tabirleri neyi ifade etmektedir? Sapkınlığın ve mistik saçmalıkların son evresi olan ezoterizm buhranına dair her şey haberimizde.

Ezoterizm nedir?
-

Son dönemlerde sıklıkla duymaya başladığımız ve birçokları tarafından gereksiz anlamlar yüklenen ezoterizme dair tüm bilinmeyenler haberimizde. Bir Müslüman'ın asla kabul etmemesi gereken fikirsel hezeyanların bşaında gelen ezoterizm, insanlığı topyekün ruhi bir bunalımın ve düşünsel hezeyanın içine itiyor. Peki, nedir bu ezoterizm? 

EZOTERİZM NEDİR?

Ezoterizm, bir konu hakkında oldukça derin bilgilerin ya da konuyla ilgili sırların, yine aynı konu ile ilgili yeterli düzeyde bilgiye sahip olmayanlardan saklanması ve gizlenmesi anlamına gelen bir akım olarak nitelendirilmektedir. Başta sona saçmalık ve fikirsel bir cinnetin dışa vurumu olan bu akıma göre bir avuç sözde seçilmiş her şeyi bilir ve bu bilgiyi istediklerine aktarabilir. İslam'da her şeyi bilen sadece Allah'tır. Aleni bir şekilde İslam'ın en keskin hükümlerinden birini çiğneyen bu akıma inanmak, Müslümanın imanına zarar verir. Ezoterizm, farklı kaynaklarda “içe yönelik anlam ve ileti” manasında da kullanılmaktadır. Temel anlamda ise, belirli kişilerce yoğun şekilde içselleştirilen ve bilginin yayılması açısından sınırlandırılmış felsefi saçmalıklardır. Kelimenin kökeni, eski Yunanca’da “iç, içsel” anlamında kullanılan “esoterikos” sözcüğünden gelmektedir. Bir başka önerme ise, “görüyorum, içsel olan, gizli olan” anlamlarında kullanılan “eisotheo” sözcüğünden türetildiği ile ilgilidir. yukarıda da belirtildiği üzere, karşıt anlamlı kavramın ismi ise, “egzoterizm”dir. Ezoterizm akımına göre, akımın temelini oluşturan ezoterik bilgiler, yani derin bilgiler ve sırlar, herkese açıklanmamalıdır. Bu bilgiler ve sırlar, sadece belli eğitimlerden geçerek o bilgileri almaya hak kazanan, hatta o bilgilere layık olan kişilere açıklanmalıdır. Ezoterizm içindeki aktarılacak olan bilgiler, belirli semboller ve alegoriler aracılığı ile aktarılmaktadır. Sembolizm, bu anlamda ezoterizmde büyük bir yer tutmaktadır. İslam içerisinde sonradan ortaya çıkan ve Müslüman alimler tarafından sapkınlık olarak belirtilen “Batinilik” bu anlamda bir ezoterizm olarak adlandırılabilir. Çünkü bu batıl düşünceye göre Kur’an’ın asıl maksadı zahiri ifadeleri değil, herkesin bilmediği, sadece kendi muallimlerinin, kendi cemaatlerinin bildiği batıni yorumlar esastır.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.