Emlak

Future Park İstanbul'da Detaylı Son Durum Raporu

Türkiye’ye akıllı bina sistemleri alanında birçok yeniliği getirme iddiasıyla yola çıkan Hiper Gayrimenkul’un ilk projesi FUTURE PARK’ta inşaat hızla ilerliyor.

Future Park İstanbul'da Detaylı Son Durum Raporu
-

35 bin metrekarelik arazi üzerinde yükselen ve 40 bin metrekarelik satılabilir ve kiralanabilir alanı bulunan karma projede ilk teslimler 2016’da başlayacak.

 

2013 yılında lanse edildiğinde daire fiyatlarındaki satın alınabilirlik düzeyi dahil bir çok yönüyle tüketicilerin beğenisini kazanan proje bir dönem Ensar Vakfı’na ait olan arazi üzerinde 1600’ü konut iki bin bağımsız bölümden oluşuyor.

 

Future Park’taki gelişmeleri Mehmet Canıtatlı’ya anlatan Hiper Gayrimenkul Genel Müdürü Ümit Velioğlu, finale doğru yaklaştıklarını belirterek, ‘’12 Haziran’da otel bloğunun işletmesi için uluslararası bir şirketle protokol imzalayacağız’’ dedi.

 

Yüzde 100 değer kazandı

Bölgede bazı inşaat şirketlerinin na-tamam projeler ürettiğine dikkat çeken Ümit Velioğlu, ‘’Bizde her daire anahtar teslim olacak şekilde tasarlandı. Sadece arzu eden müşterilerimize beyaz eşya ve diğer özel donatılar için fark alınıyor. Projemizin hem inşaat hem de satış sürecinde iyi bir noktadayız. Bizden daire satın alanlar iki yılda minimum yüzde 100 oranında kazanç sağladı. Mayıs 2013’te gerçekleştirilen lansmanda dairelerin metrekare birim satışı 1.335 liradan başlıyordu. 48 metrekarelik bir dairenin değeri 80-90 bin lira aralığında iken şimdi 200 bin lira sınırına gelindi. 47 bin lira peşinat ve 36 ay sıfır faizle konut sahibi olmak mümkün. Yeni bir şirket olmamıza rağmen vatandaşın bizleri tanıması, projemize ilgi göstermesinden memnun olduk’’ dedi.

 

Sorunlar geride kaldı

Esenyurt’ta 2012- 2014 yılları arasında yaşanan inşaat ruhsatı sorunlarının kendi projelerini de etkilediğini dile getiren, ‘’ Hem bu konu hem de bir önceki inşaat yönetim ekibimizden kaynaklanan sorunlar nedeniyle bir bekleme sürecine girmiştik. Karşılaştığımız aksaklıkları speküle etmek isteyenler oldu. Ama hepsi geride kaldı. Şu anda bloklarımız bir bir yükseliyor. Bu sorumlulukla da projemizi tamamlayacağız’’ diye konuştu.

 

Yeni bir otel

Beylikdüzü’nün geleceğine güvendikleri için böyle bir projeye imza attıklarını dile getiren, ‘’Bu bölgenin gelişme potansiyeli bizleri heyecanlandırdı. Esenyurt ve Beylikdüzü bir süre daha gayrimenkul piyasasında revaçta olacak. Bölgenin en büyük otellerinden birisini 50 milyon dolarlık yatırımla başlatıyoruz. İşletme konusunda uluslararası bir otel zinciri ile anlaştık.Lansmanı gelecek hafta içinde yapmayı planlıyoruz. Müşterilerimizin işletme ortağı yapıyoruz. Otelin lansmanı yapılmadan iki katını sattık’’ dedi.

değerine sahip Future Park Otel projesi ile ilgili anlaşmanın duyurulacağı ve detayların aktarılacağı basın toplantısı 12 Haziran Cuma günü gerçekleşecek.

 

‘’Akıllı’’ proje

Future Park’ı bölgedeki diğer projelerden farklı kılan özelliklerine değinen Hiper Gayrimenkul Genel Müdürü Ümit Velioğlu şu bilgileri verdi: ‘’Sakinlerinin rahat edebileceği ve kazançlı çıkacağı bir proje geliştirdik. İnsanı merkeze alarak yürüttüğümüz projede akıllı ev teknolojilerini en kapsamlı şekilde uygulayacağız. Bunu konut içi değil, site geneli (Akıllı site) bir mantıkla tesis ediyoruz. Çevreye duyarlı bir proje üretmek bizim öncelikli hedefimiz. Su, toprak ve yeşil ögeleriyle zenginleşecek olan projemizde süs havuzları olacak. Gün ışığını yüzde 100 alan evlerden güvenliğine, aidatından sosyal donatılarına kadar referansımız olacak bir proje geliştirmek istedik. Projemiz Beylikdüzü’nün en bilinen noktasında yükseliyor. Ulaşımı oldukça rahat bir konumda. Metrobüs duraklarına yürüme mesafesinde, sağlık ve eğitim kurumlarına yakın bir konumayız. Komşuluk ilişkilerine de önem veriyoruz. Akıllı sistemler sayesinde komşular mutfaklarından bile birbiriyle irtibata geçebilecek.

 

Editörün notu:

Fatura Proje Mağdurlarına Çıkarılmasın
İnşaatta itibarın en önemli göstergelerinden birisi de müşterilere verilen sözleri zamanında yerine getirmektir. Ancak son yıllarda bazı inşaat şirketlerinin patronları, proje lansmanlarında yaptıkları açıklamalar, yayınlattıkları reklam ve ilânların aksine projelerinden daire, ofis ve dükkân alanlara adeta pişmanlık yaşatıyor. Bu konuda yasal düzenlemeler yapılsa da son 5 yılda en az 10 projeden yüzlerce aile mağdur edildi. Özellikle İstanbul Esenyurt’ta 2012- 2014 yılları arasında inşaat ruhsatlarının iptali sonrası bazı firmalar plan tadilatına giderken, bazıları inşaatlarına başlayamadı. Bazıları teslimlerde gecikmeye neden olurken, bazı firmalar yaşadıkları mali krizi müşterilerine yansıttı. Sonuçta, fatura vatandaşa çıkarıldı. Son 7 yıldır müşterilerini mülk sahibi yapma vaadiyle bekleten ancak sonuca varamayan firmaların seçimden sonra aynı politikalarını sürdürmeleri zor görünüyor. Çünkü bir çoğu davalarla karşı karşıya.

 

İşte satışı yapıldığı halde tesliminde gecikme yaşanılan projeler

 

-Kentart İnşaat -Terra Ataşehir ‘de satışlar tamamlandığı halde inşaatında bir ilerleme kaydedilmiyor.

 

-Ukra Grup imzası ile 28 Ekim 2010 tarihinde satışa sunulan Ukra City projesinde inşaat çalışmaları bir türlü başlayamadı. Projeden 800’ün üzerinde konut alıcısı mağdur oldu. 2015’in ilk aylarında Ukra Grup yönetimi projeyi Özyurtlar A.Ş. devretme kararı aldı. Mayıs sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yaşadıkları mağduriyeti anlattıkları bir mektup ileten Ukra City projesi mağdurlarının kurduğu UKOM ise (Ukra City Komşuları Derneği) Özyurtlar'ın hazırladığı sözleşmelerin toprak sahiplerine sunulduğunu açıkladı.

 

-İnşaatı yüzde 30 oranında tamamlanan Makrom City’de de benzer problemler yaşanınca son adımda Tara Gıda ve Yapı'ya devredilmesi gündeme geldi. Tara Yapı 210 Makrom müşterisine iki

teklif sundu. Mağdurlara metrekare başına 2 bin 400 lira ödemeleri halinde 90 gün içinde tapuları teslim edeceğini ve daireleri tamamlayacağını bildiren Tara Yapı ikinci teklifinde ise yeni para ödemek istemeyenlere şimdiye kadar Makromcity projesi için ödedikleri paraları sözleşmedeki şartlarla geri iade edeceğini söyledi.

 

-Esenyurt sınırları içinde yer alan Fi Yapı projelerinin mağdurları da benzer çalışma bekliyor. Fikret İnan'a çağrıda bulunan mağdurlar Ukra City'deki gibi projenin tamamlanması için inşaat firmasına devredilmesi talep ediliyor. Bu arada Fİ Side projesinde mağaza satışlarının süreci de başlatılması dikkat çekti.

 

-2012 yılında satışına başlanan Makromcity Tuzla projesinde de mağduriyet devam ediyor. Reklam filmlerinde Petek Dinçöz'ün oynadığı projenin mağdurları konuyu yargıya taşıdı.

 

Öte yandan 2011 yılında Yalçıntepe Grubu imzasıyla Esenyurt’ta inşa edilmeye başlanan Maximoon projesindeki gecikmenin telafisi için çalışmalara hız verildi. Projede anahtar teslimlerin 2016 yılında gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

 

Mehmet Canıtatlı - emlakrehberi / 7 Haziran 2015

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.