Spor

Galatasaray başkanını seçiyor! İşte Galatasaray'ın 113 yıllık tarihindeki tüm başkanlar

Süper Lig'i şampiyon tamamlayan Galatasaray'da başkanlık seçimi yapılıyor. Galatasaray Lisesi'nde gerçekleşen seçime başkan adayları konuşmalarıyla başlandı.

Galatasaray başkanını seçiyor! İşte Galatasaray'ın 113 yıllık tarihindeki tüm başkanlar
-

Galatasaray'ın yeni yönetiminin belirleneceği genel kurul, Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu'nda başladı.

35. başkanını seçecek olan Galatasaray'da oy kullanma işlemi de başladı.

Salona gelen başkan adaylarının yaptığı konuşmalar şu şekilde:

OZAN KORKUT: ''GALATASARAY, GALATASARAYLILARINDIR, ASLA SATILAMAZ''

''Bu özel günde, kendi okulumda ve yuvamda sizlerle beraber olduğum için son derece gururluyum. Galatasaray bugün tarihi seçimlerinden birini yaşıyor. Spordan değer yaratan ve kar elde eden Galatasaray yaratmak için buradayız. Tüm seçim kampanyamız boyunca, bizi biz yapan değerlerin yıpratılmaması için elimizden gelen azami özeni gösterdik. Sadece fikirlerimizi, projelerimizi ve kendi vizyonumuzu sizlere anlattık. Ekibimizi tanıttık. Boş vaatlere girmeden sadece doğruları söyledik. Kırıcı olarak algılanabilecek her türlü söylemden de uzak durduk. Ekibim 6 ayrı başkanla çalışmış, toplamda 24 yıl yönetim tecrübesi olan, her biri kendi konularında uzman Galatasaraylılardan oluşmaktadır. Galatasaray'ın kök hücrelerinden gelen bir ekibin lideri olarak karşınızdayım. Galatasaray Lisesi'nde okumuş, okul takımına basketbol oynamış, bize özgü yetişmiş, camiamızı hem ülkemizde hem uluslararası alanda temsil etmeye çalışan bir kardeşinizim. Başkan adayı olduğum andan itibaren gençliğim söz konusu oldu. Mazimiz, gençlerimizin başarıları ve bizlere yaşattıklarıyla doludur. Onların içinde gençliğini yaşayamadan kendisini vatan uğruna feda etmiş gençler de vardır. Bu seçimi kazanırsak; ekip arkadaşlarımla birlikte, ilk resmimizi Çanakkale şehitlerimizin önünde saygı ve minnet için vereceğiz. Tüm değerlerimize sahip çıktığımızı herkese göstereceğiz. Seçim çalışmamızı divan başkanlığı huzurunda, 'Galatasaray'da verilen söz tutulur' diye başlattık. Tekrar, Galatasaray'da verilen söz tutulur, diye bırakıyorum. Galatasaray, Galatasaraylılarındır, asla satılamaz!''

MUSTAFA CENGİZ: KARAR GALATASARAY KONGRE ÜYELERİNE AİT

"Özgür karar ve kanaat, Galatasaray kongre üyelerine ait. Bana oy verecek olan ya da vermemeyi tercih eden herkese teşekkür ediyorum"

DURSUN ÖZBEK: ''BİZE HER ŞEYİ GALATASARAY İÇİN YAPMAYI ÖĞRETTİLER''

''Bir seçim günü daha buradayız. Galatasaray'ı özleyen Galatasaray'da arkadaşlarıyla buluşmak isteyen herkes burada. Demin sayın divan başkanımız da ifade etti. Seçimler bayram ve festival tadında geçiyor. Herkesin ve birbirini özleyenlerin buluştuğu, hasret giderdiği bir olay halinde tecelli etmektedir. Seçim çok adaylı oldu. Bu da çok güzel. Çünkü Galatasaray'da 500 yıllık kültürel birikimin getirdiği demokratik anlayış, Galatasaray'ın üretmeye yönelik, Galatasaray'ı ileriye taşımak isteyen adayların çoğunluğu çok önemli. Bu seçimde ben ve arkadaşlarım Galatasaray'ı üreten bir Galatasaray yapmak için aday olduk. Toplumlar, ne kadar ürettiklerine bağlı olarak geleceklerini hazırlar. İleriye doğru büyük atılımlar yaparlar. Üreten Galatasaray'ın kodlarını üreten Galatasaray'ı nasıl planladığımızı geçilen kısa sürede açıklamaya çalıştık. Süremiz kısaydı çünkü futbol takımımız şampiyonluğa koşarken, seçimle ilgili polemiklerin herhangi bir yıpranmaya sebep olmaması için süreyi kısa tuttuk. Şampiyonluktan sonra gelecekte neler yapacağımızı sizlere anlattık. Elbette eksiklerimiz olmuştur ama önemli olan hazırlanan projelerin, Galatasaray'ın geleceği için çok önemli olduğunu görmüşsünüzdür. Üreterek maddi başarıyı yakalamak istiyoruz. Mali başarıyla beraber sportif başarıyı yakalamak istiyoruz. Bu zinciri kurunca sportif başarı mali yapıya, mali yapı düzeldikçe de sportif başarıya dönüşecektir. Amacımız bu. Galatasaray'a yapmak istediğimiz bu. Üreten Galatasaray dedik, çok önemli bir konuyu da arz etmek istiyorum. Ne kadar üretirseniz üretin; ne yaparsanız yapın, eğer bütünlüğünüzü birliğinizi koruyamıyorsanız her şey boşa gider. Çok önemsediğim bir husus, camiada birlik ve bütünlüğün sağlanması... Biz 500 yıllık bir kültürden geliyoruz. Bize hep birlik olmayı beraber hareket etmeyi ve her şeyi Galatasaray için yapmayı öğrettiler. Onun için bu öğreti çerçevesinde bundan sonra Galatasaray'da birliği, huzuru ve bütünlüğü sağlamalıyız. Sözlerimi burada bitiriyorum. Seçimin Galatasaray'a hayırlı olmasını diliyorum. Herkese saygılarımı sunuyorum ve 'Yaşasın Galatasaray' diyorum.''

ALİ FATİNOĞLU: ''GALATASARAY'I EN İYİ KİM YÖNETECEKSE O SEÇİLSİN''

''Galatasaray'a hizmet etme aşkımızla buradayız. Galatasaray'ın hak ettiği ve müzemizde olmayan Şampiyonlar Ligi Kupası'nı 4 adayımızın da hayali ve hedefi bu olacaktır. İnşallah Şampiyonlar Ligi Kupası'nı müzemize getirmeyi bize nasip olmasını çok istiyoruz. Yönetimimizde 11 tane kadın görev almakta... Fakat kadın oldukları için değil ihtisas sahibi oldukları için listemizde. Sözü fazla uzatmak istemiyorum. Bu seçimi, Galatasaray'a en çok kim faydalı olacaksa o kazansın. Diğer 3 aday kardeşime de başarılar diliyorum. Kazanan Galatasaray olsun, en büyük Galatasaray! Galatasaray'ı inşallah en iyi kim yönetirse; sandıktan o çıksın. Tüm Galatasaraylı büyüklerimi ellerinden, yaşıtlarımı yanaklarından, küçüklerimi ise gözlerinden öperim.''

Galatasaray'da 4 başkan adayının yarışacağı seçimli olağan genel kurul gerçekleştiriliyor! Toplamda 20 sandıkta gerçekleştirilecek genel kurulda, 8 bin 181 üyenin oy kullanma hakkı bulunuyor. Galatasaray Kulübünün 37. başkanı olarak 20 Ocak 2018 tarihindeki yapılan olağanüstü genel kurulda seçilen ve koltuğu Dursun Özbek'ten devralan Mustafa Cengiz, daha önce vadettiği üzere 4 aylık bir sürenin ardından yeniden genel kurulu topladı.

KAMPANYALAR SIRASINDA NEYİ ÖNE ÇIKARDILAR?

MUSTAFA CENGİZ

- Seçimde ocakta verilen tepki oylarını, tercih oylarına dönüştürmek istediklerini belirtti.
- 5'te 5 şampiyonluk yaşayan Abdurrahim Albayrak'la birlikte "Sistemi bozmayın" çağrısı yaptı.
- Teknokent projesiyle, otel inşaatını, iş merkezine dönüştürmeyi planladığını açıkladı.

DURSUN ÖZBEK

- Tüm açıklamalarında Galatasaray'ın kendi kurduğu kadroyla şampiyon olduğu vurgusunu yaptı
- Sloganı: "Galatasaray 5.0!" Açılımı, istikrarlı başarı, iletişim, sponsorluk, gayrimenkul ve dijita evrim
- Listesini neredeyse tamamen yeniledi. "Geçmişteki hatalardan ders aldım" diye konuştu

OZAN KORKUT

- Adnan Öztürk ve Burak Elmas gibi daha önce yöneticilik yapan iki önemli ismi yanına aldı
- İlk vaadi mali problemlerin kökünü kurutmak. Ali Sami Yen Öğrenci Yurdu projeleri var.
- İşin planlama sürecine dahil etmek için Fatih Terim'i sportif A.Ş.'ye alacaklarını duyurdu.

ALİ FATİNOĞLU

- Gelirleri artırmak için 47 proje hazırladıklarını açıkladı, mali yapıyı düzeltme sözü verdi
- Biri Marmaris'teki koy olmak üzere yurt içinde ve dışında spor okulları açılacağını söyledi.
- Mecidiyeköy'deki binayı, Galatasaray Üniversitesi kız öğrenci yurduna çevireceklerini belirtti.

Üyelerin oylarını kullanabilmeleri için Galatasaray Lisesi'nde 20 sandık kurulacak ve saat 15.00'te oy kullanma işlemi sona erecek.

 

ADAYLARIN LİSTELERİ

Yeni dönemde başkanlığa talip olan 4 adayın yönetim kurulu aday listelerinde şu isimler yer alıyor:

MUSTAFA CENGİZ

Asil üyeler: Abdürrahim Albayrak, Yusuf Günay, Murat Ece, Kaan Kançal, Mahmut Recevik, Okan Böke, Dilek Kutlu, Dorukhan Acar, Ömer Cansever, Emre Erdoğan.

Yedek üyeler: Metin Karakaya, Banu Vahapoğlu Akgün, Erol Özmandıracı, Özgür Savaş Özüdoğru, İlber Aydemir.

DURSUN ÖZBEK

Asil üyeler: Metin Öztürk, Nasuhi Sezgin, Taner Aşkın, Rıza Tevfik Morova, İbrahim Ziyal, Levent Yaz, Osman Kocaman, Ercüment Erdem, Niyazi Yelkencioğlu, Dikran Gülmezgil.

Yedek üyeler: Cenk Eyüboğlu, Osman Aral, Fırat Uygur, Ceyda Üçer, Kayhan Berberoğlu.

OZAN KORKUT

Asil üyeler: Tuncer Hunca, Şener Macun, Burak Elmas, Adnan Öztürk, Fehmi Naci Cansun, Başar Yücel, Cem Ersan, Mete İkiz, Reşit Sinanlı, İsmail Gökhan Esin.

Yedek üyeler: Burak Altınbaşak, Tuba Toprak Tuncel, Tunca Hazinedaroğlu, Cenk Soyer, Cemal Murat Akar.

ALİ FATİNOĞLU

Asil üyeler: Deniz Gün Enön, Kemal Ersin Pirinç, Remzi Tözün, Ahu Yaşar Aydın, Levent Karadeniz, İbrahim Bozan, Cemal Dayıoğlu, Pınar Altuğ Tüfekçioğlu, Cenk Gönenç, Ali Araptarlı.

Yedek üyeler: Denizhan Ege, Arda Nal, Çetin Öner, Gürhan Ozanoğlu, Esat Akbülbül.

 

KULÜBÜN 113 YILLIK TARİHİNDEKİ BAŞKANLAR

Sarı-kırmızılıların 113 yıllık tarihinde şimdiye dek 37 farklı kişi başkanlık yaparken, kulübün kurucusu ve ilk başkanı olan Ali Sami Yen, en uzun süre bu görevde kalan isim konumunda bulunuyor.

Galatasaray'da 1905-1918 tarihlerinde art arda 13 yıl süreyle başkanlık görevini üstlenen Ali Sami Yen, 1925 yılında 1 yıl daha bu görevi yaparak sarı-kırmızılı kulüpte toplam 14 yıl başkanlık görevini sürdürdü.

Sarı-kırmızılı kulübün 113 yıllık tarihinde şimdiye dek görev almış başkanlar şöyle:

Dönem                                            Başkan

1905-18, 1925                                Ali Sami Yen

1919-22, 1934                                Refik Cevdet Kalpakçıoğlu

1922-24, 1950-52                           Yusuf Ziya Öniş

1925                                               Ali Haydar Şekip

1926                                               Ahmet Robenson

1927                                               Adnan İbrahim Pirioğlu

1928-29                                          Necmettin Sadak

1929-30                                          Abidin Daver

1930-31, 1933                                Ahmet Kara

1931-32                                          Tahir Kevkep

1932-33, 1933-34                           Ali Haydar Barşal

1933                                               Fethi İsfendiyaroğlu

1934-36                                         Ethem Menemencioğlu

1936-37                                          Saim Gogen

1937-39, 1944                               Sedat Ziya Kantoğlu

1939                                               Nizan Nuri

1939                                               Adnan Akıska

1940-42                                         Tevfik Ali Çınar

1942-43                                         Osman Dardağan

1944-46                                         Muslihittin Peykoğlu

1946-50, 1965-68                          Suphi Batur

1953, 1962-64                               Ulvi Yenal

1954-56, 1960-62                          Refik Selimoğlu

1957-59                                          Sadık Giz

1969-73, 1975-79                          Selahattin Beyazıt

1973-75                                          Prof. Dr. Mustafa Pekin

1979-84, 1984-86                           Prof. Dr. Ali Uras

1986-88, 1988-90                           Dr. Ali Tanrıyar

1990-92, 1992-96                           Alp Yalman

1996-2001                                      Faruk Süren

2001-2002                                      Mehmet Cansun

2002-2008                                      Özhan Canaydın

2008-2011                                       Adnan Polat

2011-2014                                      Ünal Aysal

2014-2015                                      Prof. Dr. Duygun Yarsuvat

2015-2018                                      Dursun Özbek

2018- ...                                          Mustafa Cengiz

 

KAYNAK: HABERTÜRK

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.