Eğitim

Gayretli’den işsizliği azaltma formülü

İstanbul Gelişim Üniversitesi Mütevelleti Heyeti Başkanı Abdülkadir Gayretli, işsizlik hakkında açıklamalar yaptı.

Gayretli’den işsizliği azaltma formülü
-

Türkiye’de yükselen eğitim seviyesinin hem birey hem de toplumsal açıdan birçok olumlu sonucu beraberinde getireceğini söyleyen İstanbul Gelişim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Abdülkadir Gayretli, “Eğitim seviyesi ve kazanç doğru orantılıdır. "Verimliliği artan bireyin, kazancı artar ve işsiz kalma riski azalır. İş arama süreci kısalır ve yaşam kalitesi artar" dedi.

İşgücü kalitesi yükseltilmeli

Üniversite olarak eğitime yatırım yapmanın gerekliliğine vurgu yapan Gayretli, ‘’Eğitimle gelir arasında bir ilişki var. Türkiye’nin önündeki en büyük zorluğun, orta ve uzun vadede büyüme performansını sürdürmek için işgücünün kalitesinin yükseltilmesi olduğu kabul ediliyor. Bu zorluğu aşmada en önemli rol ise eğitim sistemine ait. Bu nedenle ilk ve ortaöğretim ile yükseköğretim, uzun dönem ekonomik büyüme performansı üzerinde belirleyici etkiye sahip olacak” ifadelerini kullandı.

Kariyer planlaması şart

Genç işsizliğinin nedenlerinin iyi anlaşılması gerektiğine dikkat çeken Abdülkadir Gayretli, “İşsizlikten genç nüfus daha fazla etkileniyor. Bunun büyük bir çoğunluğunu da eğitimli gençler oluşturuyor. İyi bir kariyer planlaması yaparak etkiyi en aza indirgemek mümkün” diye konuştu.

Zamanlama önemli

Gökkuşağı Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Şule Gayretli’nin “Kariyer planlaması küçük yaştan itibaren yapılmalıdır” sözüne atıfta bulunan Gayretli, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Doğru bir fikir. Küçük yaştan itibaren kariyer planlaması yapılmalı ve çocukların yetenekleri rehberlik araştırma merkezlerinde tespit edilmeli ve yönlendirilmeli. Muhakkak sapmalar ve değişkenler de olacaktır. Ben de lise 1’inci sınıftayken, okul açmaya, öğretmen olmaya karar vermiştim. Kendimi o yolda yönlendirdim. 1997’de kolej,  2011’de İstanbul Gelişim Üniversitesi’ni açarak eğitim öğretim hayatına kazandırdım.”

İstihdama eğitimle destek

Eğitimden beklenen en önemli getiri hakkında konuşan Gayretli, “Eğitimle, giderek daha karmaşık ve rekabetçi hale gelen işgücü piyasasında işe yarayacak bilgi, beceri ve yetenekleri kazandırarak istihdam imkânlarını artırılır, dolayısıyla işsiz kalma riski de düşürülür. İdareciler, kurumlar, sivil toplum kuruluşları da toplum huzuru, saadeti ve refahı için seferber olmalıdır” önerisinde bulundu.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.