Kadın - Aile

Gebeler neden sık sık idrara çıkar?

Hamilelik döneminde kadınlar için kabusa dönen tuvalete gitme ihtiyacı neden yaşanır? Bu sorunu en aza indirmek mümkün mü?

Gebeler neden sık sık idrara çıkar?
-

Hamilelik her kadın için son derece önemli bir dönemdir. 9 aylık süreçte anne adayının vücudunda birçok değişim yaşanır. Bebeğin gelişimiyle birlikte anne adayı da vücudunun yeni düzeniyle başa çıkmaya çalışır. Kusma, mide bulantısı kadar hamileleri bu süreçte en çok sık sık idrara çıkmak zorlar. Anne adayı gittiği her ortamda tuvalete hızlıca gidebileceği güzergâhları zihninde tasarlar. Tecrübeyle sabit!

Peki, gebeler neden sık sık idrara çıkma isteği duyar?

Hamilelik döneminde böbrekler adeta vites büyütür. Daha hızlı çalışan böbrekler mesanenin hızla dolmasına sebep olur.

HCG hormonu pelvik bölgeye daha hızlı kan akışı yaşanmasına neden olur. Bu da mesanenin hızla dolmasına sebep olur.

Hamilelik boyunca anne iki kişilik yaşar. Hal böyle olunca annenin sindirimi iki kişilik çalışır. Bu da sık idrara çıkmaya neden olur.

Hamilelik ilerledikçe anne adayının kan oranı yüzde 50 artar. Bu da mesanenin hızlıca dolmasına sebeptir.

Ayrıca alınan kilolar ve büyüyen karın mesane ile pelvik tabana baskı yapar. Bu baskı annenin sık sık tuvalete gitmek istemesine sebep olur.

İdrara sık çıkma isteği ne zaman geçer?

Doğum sonrası annenin bedeninin eski haline dönmesi için zaman ihtiyacı vardır. Bu dönemde anne bir yandan bebeğini emzirirken bir yandan da aldığı kilolardan kurtulmaya başlar. Bu dönemde hormonel dengede eskiye dönmeye başlar. Annenin eski tuvalet alışkanlığına dönmesi için yine de en az 12 haftaya ihtiyacı vardır.

Yanma hissi var mı?

Şayet sık idrara çıkmanın yanın sıra bir yanma hissi yaşıyorsanız; enfeksiyon almış olma ihtimaliniz çok yüksektir. Böyle bir sorun yaşıyorsanız bir an önce doktorunuzla görüşmelisiniz.

İdrara çıkma sayısı nasıl azaltılır?

Hamilelik döneminde özellikle gece uykudan idrar için birkaç kez uyanmak can sıkıcı olabilir. Anne adayları alabilecekleri birkaç tedbirle tuvalete gitme isteklerini azaltabilir.

İdrarınızı yaparken öne doğru eğilin. Bu şekilde mesanenizin tamamı boşalacaktır.

Sık sık idrara çıkıyorsanız bazı besinlerden uzak durmanız sizin adınıza faydalı olacaktır. Kahve, çay, çikolata, domates, portakal ,limon, greyfurt ve elbette gazlı içecekler. 

Gece tuvalete kalkmak sizi çok zorluyorsa; uykudan iki saat önce su tüketiminizi en aza indirmeniz yararınıza olacaktır.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.