Sağlık

Gribe iyi gelen yiyecekler | Gribe ne iyi gelir?

Grip nasıl geçer? Gribe ne iyi gelir? Kış kapıya dayandı. Havaların soğumasıyla birlikte hastanelerin acil servisleri gribe yakalanmış vatandaşlarla dolup taşmakta. Grip olduğunuzda yemeniz gereken, faydalı yiyecekleri araştırıp sizler için araştırdık. Peki gribe evde ne iyi gelir? Gribe iyi gelen meyveler sebzeler, gribe iyi gelen içecekler, çaylar, yemekler.

Gribe iyi gelen yiyecekler | Gribe ne iyi gelir?
-

Kış kapıya dayandı. Havaların soğumasıyla birlikte hastanelerin acil servisleri gribe yakalanmış vatandaşlarla dolup taşmakta. Grip olduğunuzda yemeniz gereken, faydalı yiyecekleri araştırıp sizler için araştırdık. Peki gribe evde ne iyi gelir? Gribe iyi gelen meyveler sebzeler, gribe iyi gelen içecekler, çaylar, yemekler.

Grip virüs nedeniyle üst solunum yollarının iltihaplanmasıdır. Burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük, halsizlik, yüksek ateş ve vücudun geneline yayılan ağrılarla birlikte görülen gribin daha kısa sürede geçmesi için bazı yiyeceklerden yardım alabilirsiniz. Vitamin ve mineral bakımından zengin sebzeleri kullanarak hazırlayacağınız torbalar, aynı zamanda vücudun hastalık sırasında daha fazla ihtiyaç duyduğu suyu alabilmesi için önerilen ilk yiyeceklerdir. Grip şiddetlendiği günlerde bol bol bitki çayı, su taze sıkılmış meyve suları içebilirsiniz. 

Gribe iyi gelen içecekler neler?

Gribin sistemden daha hızlı atılması için genel olarak vücudun güçlendiren C vitamini bakımından zengin gıdaların, içeceklerin tüketilmesi önerilmektedir. Haşlama balık, tavuk suyu, taze sıkılmış meyve suları, haşlama tavuk, tavuk ve sebze çorbaları, portakal, greyfurt, mandalina, limonlu çay, zencefil çayı, ekinezya çayı, kuşburnu çayı, adaçayı, papatya çayı, okaliptüs çayı. Grip boyunca vücudunuzun susuz kalmamasına dikkat etmelisiniz. Bitki çayları bu konuda size yardımcı olabilir. Sıcak çay aynı zamanda boğaz ağrılarının ve öksürüğü hafifletir. Sindirimi zor, ağır yemekler sindirilirken daha çok enerji harcadığı için bu tip yiyeceklerden uzak durun. 

Grip olan ne yememeli?

Doğru beslenerek gribi kısa sürede atlatabilir ve hastalığın neden olduğu belirtilerden en az seviyede etkilenebilirsiniz. Tam tersini yaparsanız yani beslenmenize dikkat etmezseniz hastalığın iyileşme süreci de aynı oranda uzar. Patates cipsi, kola, şeker, çikolata, alkol, kahve, kızartma ve aşırı baharatlı gıdalar burun tıkanıklığını arttıran süt ve süt ürünleri, vücudun susuz kalmasına neden olan aşırı tuz. 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.