Kadın - Aile

Hamileler soya tüketmeli mi tüketmemeli mi?

Gebelik döneminde soya ve soya ürünleri tüketmek ne kadar faydalı?

Hamileler soya tüketmeli mi tüketmemeli mi?
-

Bir kadın hamile olduğunu öğrendikten sonra yediğine-içtiğine son derece dikkat eder. Çünkü tüketilen her şey bebeğin gelişimini doğrudan ilgilendirir. Uzun yıllar boyunca anne adayları hamilelik dönemlerinde soya fasulyesi, soya filizi, soya sosu gibi ürünleri kullanmanın bebeğin zeka gelişimini olumlu etkilediğini düşündü. Bu nedenle ülkemizde pek tüketilmeyen ürünler arasında olan soya fasulyesi gebelerin haftada birkaç kez öğünlerini süsledi. Ancak yapılan son çalışmalar gebelerin soyadan uzak kalması gerektiğini kanıtladı.

İşte, hamilelerin soyadan uzak kalması gerektiğinin 5 kanıtı:

1. GDO'lu ürünler olma ihtimalleri yüksek

Uzmanlar, ülkemize ithal edilen soya ürünlerinin birçoğunun GDO'lu olduğunu düşünüyor. ABD'de üretilen soya fasulyelerinin yüzde 90'dan fazlasında GDO tespit edildiği bilinen bir gerçek. Uzmanlar, gebelerin bu ürünlerden uzak durması gerektiğini vurguluyor. GDO'nun anne karnındaki bebeği olumsuz etkileyip, etkilemediği yönünde ise halen net sonuca ulaşmış klinik bir çalışma bulunmuyor.

2. Pestisit kalıntıları

Pestisit zirai ilaçlarda kullanılan zararlı bir kimyasaldır. Bu tip kimyasal ürünlerin kan hücrelerini olumsuz etkilediği biliniyor. Soyayı böceklerden ve bakterilerden korumak için kullanılan pestisit bu nedenle hasat sonunda ürün üzerinde kalmış olabiliyor. Bu nedenle kimyasallarla ilaçlanan soyanın gebeleri olumsuz etkileyeceği düşünülüyor.

3. Minarel emilimi engeller

Soya, bağırsakların kalsiyum, magnezyum, bakır ve çinko emilimini önleyen fitik asit bakımından zengindir. Minareller ve vitaminler anne karnındaki bebeğin gelişimi için son derece kıymetlidir. Özellikle bebeklerin beyin gelişimi için magnezyum çok önemlidir. Doktorlar genellikle hamilelik döneminde anne adaylarına magnezyum takviyesi ilaçlar kullanmalarını önerir. Bu nedenle soyada bulunan fitik asit alınan magnezyumun emilimine mani olduğu için soya ve soya ürünlerinden mutlaka uzak durulmalı.

4. Sindirim sistemini olumsuz etkiliyor

Yapılan araştırmalar soya ve soya ürünlerinin gebelerde sindirim sorunları oluşturduğunu ortaya koymuştur.

5. Yüksek alüminyum içerir

Hasat sonrası yıkanması, paketlenmesi gibi süreçlerde soya ürünleri alüminyumla buluşur. Alüminyum ise insan vücuduna zararlı bir metaldir.

Uzmanlar arada kalmış durumda!

Soya ve soya ürünleri hakkında halen birçok araştırma yapılıyor. Birçok uzman özellikle GDO nedeniyle bu ürünlerden uzak durulması gerektiğini savunuyor. Tüm verilere rağmen bazı uzmanlar ise gebelerin her gün yarım bardak soya sütü tüketmesini öneriyor.

Kafalar karışık, riske girmeyin!

Uzmanlar soya kullanımı konusunda ortak bir noktada buluşamadıkları için bizden size öneri bu ürünlerin yararlarını ve zararlarını kefeye koyun. Tüketip tüketmemek ise tamamen size kalmış.  

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.