Kadın - Aile

Hamilelik kilolarından kurtulmanın püf noktaları... Emziren anne diyeti nedir? Emziren anne diyeti nasıl yapılır?

Bir kadının hayatı boyunca hem fiziksel hem de ruhsal olarak büyük değişimlerden geçtiği en özel dönemlerden biri hamilelik. Hamileliğin ardından, doğum sonrası başlayan en önemli telaşlardan biri bebeği sağlıkla emzirmeyken diğeri de hamilelik kilolarından bir an önce kurtulma isteğidir. Peki, hem bebeği sağlıklı ve olması gerektiği gibi emzirmek hem de bu süreçte kilo vermek mümkün mü? Emzirme dönemindeki bir annenin diyet yapması ne kadar sağlıklı? Emziren annelere uygun bir diyet programı var mı? Detaylar haberimizde.

Hamilelik kilolarından kurtulmanın püf noktaları... Emziren anne diyeti nedir? Emziren anne diyeti nasıl yapılır?
-

Hamilelik döneminde alınan kilolar, hamilelik sonrası birçok kadının kabusu haline geliyor. Bu süreçte hem bebeği sağlıklı bir şekilde emzirmek hem de kilolardan hızla kurtulmak isteyen anneler, uygun diyet programlar arıyor. Bu haberimizde hem bebeğin sağlıklı emzirilmesi hem de doğal yollarla hamilelik kilolarının verilmesinin püf noktalarını okuyucularımız için paylaşacağız. Peki bu kilolardan nasıl kurtulunur ve emziren anne diyeti nedir?

 

EMZİREN ANNE DİYETİ NEDİR? 

Emziren anne diyeti, kısaca tanımlamak gerekirse doğumun hemen ardından hamilelik nedeniyle aldığı kiloları vermek isteyen annelerin yaptığı diyettir. Ancak bu dönem hem anne hem de bebek için oldukça hassas bir dönem olduğundan yapılacak olan "emziren anne diyeti"nin dikkatli bir şekilde oluşturulması büyük önem taşır. Unutulmamalıdır ki her diyet başlangıcında doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü her diyet her bünyede aynı etkiyi yapmaz. Heleki hamilelik dönemi ve sonrasında. Bu nedenle bütün diyetlerin doktor kontrolünde yapılması hiç şüphesiz elzemdir.  Bu sürenin ardından, doktorunuz ve beslenme programınızı oluştururken destek almanız gereken diyetisyen ya da beslenme uzmanı yapacağınız "emziren anne diyet programı"nı onaylarsa bu diyete başlayabilirsiniz. Bu süreç, yani doğumla başlayan ve bebeğiniz 6 aylık olana dek geçecek olan zaman da çok önemlidir. Zira bu 6 aylık süre boyunca bebeğin sadece ve sadece anne sütüyle beslenmesi büyük önem taşır. Bu nedenle eğer emzirmekle ilgili bir sorun yaşamaz ve bebeğinizi sağlıklı bir şekilde emzirmeye başlarsanız emziren anne diyetini de çok hassas ve dikkatli bir şekilde uygulamaya özen göstermelisiniz. Çünkü bebeğinizin sağlıklı beslenebilmesi ve yeterli anne sütünü alabilmesi için sizin sağlıklı ve yeterli beslenmeniz en önemli noktadır. Elbette çok yemek yemek anne sütünün çok olacağı anlamına gelmez ama bu süreçte kaliteli ve doğru yiyeceklerle beslenmek bu konuda size büyük katkı sağlar. Bu yüzden emziren anne diyetinin mutlaka ama mutlaka uzman kişiler tarafından hazırlandığından, size, bünyenize, genel beslenme rutinlerinize ve bebeğinize uygun olduğundan emin olmalısınız.

DİYET NASIL YAPILIR?

Yukarıda da söylediğimiz gibi emziren anne diyeti aslında anne ve bebek temel alınarak hazırlanmalı ve tıpkı tüm diğer diyetlerde olması gerektiği gibi kişiye özel olmalıdır. Ancak "Emziren anne diyeti nasıl yapılır?" diye merak ediyor ve bu konuda örnek bir listeden fikir almak istiyorsanız aşağıdaki örnek emziren anne diyet listesine göz atabilirsiniz.

Kahvaltı: 1 bardak süt, 1 adet haşlanmış/az yağda pişirilmiş/ıspanakla zenginleştirip omlet haline getirilmiş yumurta, 1 dilim peynir, 4-5 adet zeytin, 1 dilim tam buğday ekmeği (Canınız mutlaka tatlı yemek istiyorsa kahvaltıda bazı günler 1 tatlı kaşığı kadar bal da tüketebilirsiniz)

Ara öğün: 1 adet elma ya da 1-2 kuru kayısı ya da incirle lezzetlenlendirilmiş 1 kase yoğurt

Öğle yemeği: 1 porsiyon olabildiğince yağsız olarak hazırlanmış etli sebze ya da baklagil yemeği (etli türlü gibi), 1 kase yoğurt, içine ceviz ya da badem gibi kuru yemişler eklenerek zenginleştirilmiş bol yeşillikli bir salata ve gerekli gördüğünüz takdirde 1 küçük kase yağ kullanmadan hazırlanmış, sadece haşlanmış makarna.

Ara öğün: 1 kase yoğurtlu kereviz salatası (Kereviz yerine farklı sebzeler ve hatta meyveler seçerek çeşitlendirebilirsiniz)

Akşam yemeği: 1 kase besleyici bir çorba (Karabuğday, bulgur ve tavuk gibi malzemelerle hazırlanan çorbalar tercih edilmeli), 1 porsiyon haşlanmış, fırınlanmış ya da ızgarada pişirilmiş kırmızı et ya da tavuk (Bazı günler bunu 3 adet köfte ve fırında ya da buğulama yöntemiyle pişirilmiş balıkla değiştirebilirsiniz), 1 büyük kase bol yeşillikli, domates ve havuçlu salata. (Mevsime göre salatanın içine koyacağınız malzemeleri çeşitlendirebilirsiniz tabii ki)

Ara öğün: Yarım elma, muz ya da armut veya 1 bardak süt

Bu örnek emziren anne diyetinde dikkat etmeniz gerekenler mutlaka ama mutlaka kullandığınız tüm yiyeceklerin ve içeceklerin olabildiğince doğal olmasına özen göstermeniz ve tabii ki doktorunuzun onaylamadığı, sizde ya da bebeğinizde alerjik reaksiyonlara sebep olacak hiçbir şeyi yememeniz. Aynı şekilde anne sütünü etkileyecek en önemli faktörlerden biri de gün boyu bol bol su içmeyi ihmal etmeyiniz. 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.