Okur Postası

Hayatımız ezanla başlar namazla biter

Gazetemiz okurlarından Recep Şahan, "Hayatımız ezanla başlar namazla biter" başlıklı yazısını bizimle paylaştı.

Hayatımız ezanla başlar namazla biter
-

Recep Şahan

Hayatımız ezanla başlar namazla biter. Doğduğumuzda ilk duyduğumuz “Allâhü Ekber” sözüdür. Ölünce de doğduğumuzda kulağımıza okunan ezanın namazı kılınarak defnediliriz. Hayat bu ikisi arasındadır. 

İnsan diğer canlılardan farklı olarak “ibadet” ile sorumlu bir varlıktır. (Zâriyat 51/56) Müslüman için bu dünya değil ahiret yurdu önemlidir. Asıl yatırım orası için yapılır. Zira dünya değil ahiret kalıcıdır (A’lâ 87/17) Kalıcı olana yatırım yapmak en kârlı iştir. Ancak bu dünya ebedi yurdumuzun selameti bakımından önemlidir. Zira burası bir tarladır buraya ekilen ürünlerin hasadı öbür tarafta yapılacak. Bu bakımdan burası aslında ahireti de dizayn etmektedir. Çok iyi değerlendirmek lazım. Bakınız insanın sorumluluğu bâliğ olunca başlıyor. Yani “ergen” olunca. Bu dönem ile artık “amel defterleri” açılıyor ve günah-sevap işlemeye başlıyor. Bundan sonra bizim hayat albümümüz dolduruluyor. Hayatımız arşivleniyor adeta. (Âl-i İmran 3/5,29, Nisa4/108,Yunus 10/21,  Nahl 16/19, Meryem 18/79-80, Yasin 36/12, Casiye 45/29, İnfitar 82/10-12, Tarık 86/4,  A’lâ 87/7,Fecr 89/ 14)

Diğer taraftan insan ergenlik çağına kadar dünyaya intibak dönemindedir. Defterine bir şey yazılmaz. Bu dönem çocukluk dönemidir. Çocuk hayatı ebeveyninden öğrenir. İbadetleri de. Bu dönem ibadetlere ısınma dönemidir. Eğitim önemidir. Hakikaten bir müslüman çok sevdiğini iddia ettiği Peygamberinin bu konudaki öğütlerine kulak verseydi bugün %70’i namaz kılmayan bir Müslüman toplum olmazdık. Üstelik “Kıyamet günü kulun ilk hesaba çekileceği ameli namazıdır…” (Tirmizi, Mevâkît 188) diye ferman buyuran bir Peygamberin ümmetiyiz.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.