Siyaset

HDP adayını duyurdu! CHP'ye rakip olacaklar

Terör örgütü PKK'nın siyasi uzantısı HDP, TBMM Başkanlığı için aday çıkardı. Millet İttifakı adı altında birleşerek CHP ile seçime giren HDP, AK Parti ve CHP'nin karşısına İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu'nu çıkardı. HDP'nin aday çıkarması, iki parti arasında bir kriz olduğunu gözler önüne serdi.

HDP adayını duyurdu! CHP'ye rakip olacaklar
-

Terör örgütü PKK'nın siyasi uzantısı HDP'nin İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu'nun TBMM Başkanlığına adaylık başvurusu yapıldı.

HDP Grup başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç ile TBMM İdare Amiri ve HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, Katırcıoğlu'nun TBMM Başkanlığı adaylığına ilişkin başvuru dilekçesini Meclis Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu'na sundu.

AK Parti ve CHP'nin adayları

Anayasa ve iç tüzük gereği yapılacak ikinci dönem Meclis Başkanlığı seçiminde aday olmak isteyenler için süre bugün itibariyle başladı. Beş gün sürecek adaylık başvurularının ardından 7 Temmuz’da seçim turları başlayacak. Başkanlık için adaylardan birinin ilk iki turda nitelikli çoğunluk olan 400, üçüncü turda ise salt çoğunluğun karşılığı olan 301 oy alması gerekecek.

Mevcut Başkan Mustafa Şentop, yeni dönem için adaylığı kesinleşen ilk isimdi. Şentop’un adaylığına AK Parti’nin yanı sıra MHP de destek verecek.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in CHP’nin Meclis Başkan Adayı’nın Haluk Koç olduğunu duyurmuştu.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.