Politika

HDP'nin basına ambargo uygulamasına tepki

Uluslararası Medya Enformasyonu Derneği Başkanı Aslan Değirmenci, HDP'nin Olağan Kongresinde bazı basın kuruluşlarına ambargo uygulanmasını kınadı.

HDP'nin basına ambargo uygulamasına tepki
-

Uluslararası Medya Enformasyonu Derneği (UMED) Başkanı Aslan Değirmenci, HDP'nin Olağan Kongresinde bazı basın kuruluşlarına ambargo uygulanmasını kınadı.

Değirmenci, yaptığı yazılı açıklamada, HDP'nin 2. Olağan Kongresi'nde bazı basın kuruluşlarına yönelik "akreditasyon" şartı getirilmesini eleştirdi.

"HDP bu yanlıştan derhal dönmeli"

Uygulamayı çağdışı olarak nitelendiren Değirmenci, "Hendek vesayetine, terör ve ırkçılığa karşı çıkan, kardeşlik, hak ve adaleti önceleyen medya kuruluşlarına HDP tarafından uygulanan sansürü kınıyoruz" ifadesini kullandı.

Değirmenci, "HDP bu yanlıştan derhal dönmelidir. Düşünce ve ifade özgürlüğünün kullanılmasının başlıca yolu olan basın ve yayın özgürlüğü temel insan haklarındandır. Herkes, bilgi edinme ve haber alma, özgür düşünce, ifade ve serbest eleştiri hakkına sahiptir. Bu hakkı engellemek tek kelimeyle gerçekleri perdelemek ve basın özgürlüğünü hiçe saymaktır" değerlendirmesinde bulundu.


Kaynak: AA

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.