Sağlık

Hileli gıda ürünlerinde çıkan sildenafil nedir? İnsan sağlığına zararları nelerdir?

Tarım ve Orman Bakanlığı, incelemlerin ardından taklit ve tağşiş yapıldığı belirlenen 74 firmaya ait 99 ürünü ifşa etti. Çikolatalarda bulunan sildenafil maddesi ise dikkat çekti. Peki, sildenafil nedir? Zararları nelerdir?

Hileli gıda ürünlerinde çıkan sildenafil nedir? İnsan sağlığına zararları nelerdir?
-

Tarım ve Orman Bakanlığı önceki gün ürünlerin içine sağlığa zararlı madde karıştıran 74 firmayı ifşa etti.

Çikolataların içine karıştırılan sildenafil maddesi gündem oldu. Vatandaşlar "Sildenafil nedir? Zararları neler?" gibi sorulara cevap arıyor.

Sildenafil nedir?

Sildenafil, iktidarsızlık ve erektil disfonksiyon gibi erkek cinsel fonksiyon problemlerinin tedavisinde kullanılan bir madde. Erkek cinsel organına kan akışının artırılmasını hedefler. Vücuda alındığı zaman söz konusu semptomları bastırmak amacıyla kullanılır.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden açıkladığı bazı firmaların, ürettikleri meyve sularının içine viagra etken maddesi olan ve erektil disfonksiyon (cinsel organ sertleşmesi bozukluğu) tedavisinde kullanılan sildenafil ekledikleri ortaya çıktı.

Sildenafil zararlı mı? Sildeafil maddesinin zararları neler?

Başta çikolata, kahve, gazlı içecek gibi ürünlerde kullanıldığı tespit eden Sildenafil maddesi insan sağlığı üzerinde oldukça fazla zararı bulunuyor.

Sertleşme bozukluğu, pulmoner arteriyal hipertansiyon ve yüksek irtifa pulmoner ödemini tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan Sildenafil maddesi bu tür hastalıkları kan damarlarını gevşeterek tedavi ettiği biliniyor. 

Maddenin yan etkileri baş ağrısı, baş dönmesi, bulanık görüş ve düşük kan basıncını (tansiyonu) içerebilir. Kalp hastalığı, karaciğer işlev bozukluğu veya böbrek hasarı olan hastalar, sidenafil maddesini vücuda aldıklarında ciddi yan etkiler yaşayabilirler.

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.