Ekonomi

Hurda indirimi artıyor, köprü cezalarına af geliyor

AK Parti, köprü cezalarına af ve hurda indirimin artırılmasına ilişkin torba yasa teklifini Meclis'e getiriyor.

Hurda indirimi artıyor, köprü cezalarına af geliyor
-

AK Parti, milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren torba yasa teklifini parlamentoya getiriyor. Meclis Başkanlığı’na sunulan 20 maddelik teklifte ekonomiye güç katacak önemli düzenlemeler yer alıyor. Bu düzenlemeler şöyle:

Köprü cezaları affediliyor

-1 Ocak 2019’dan kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar araç sınıfları itibarıyla geçmesi yasak olmasına rağmen 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü kullananlara idari para cezası verilmeyecek, kesilmiş cezalar da tebliğ edilmeyecek. Cezalar itirazların ve açılmış davaların geri çekilmesi kaydıyla iptal edilecek.

Büyük araca indirim

-16 ve daha büyük yaştaki otomobil, panelvan, otobüs, minibüs, kamyon, kamyonet, tır çekicisi gibi araçların ihraç edilmesi veya hurdaya çıkarılmasına bağlı olarak yeni taşıt alımında 15 bin liraya kadar Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi uygulanacak. Söz konusu rakam hâlihazırda 10 bin lira olarak uygulanıyordu.

Turizme katkı

-Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi, kurumlar vergisinden muaf tutulacak. Bu muafiyet, Gelir Vergisi Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanunu uyarınca yapılacak vergi kesintilerini içermeyecek.

-Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), uhdesindeki ruhsatları bölerek aynı alan için Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden birden fazla yeni ruhsat talep edebilecek. Genel Müdürlük tarafından MTA adına yeni ruhsatlar düzenlenebilecek.

Tarıma destek

-Tarım Kredi Kooperatifleri’nin kurulan kooperatif, birlikler ve üretici örgütlerden gerçekleştirecekleri tarımsal üretime yönelik ihtiyaç duyulan mallarla, tarımsal üretimle elde edilen ürün alımlarının ürün alımları, Kamu İhale Kanunu kapsamı dışında olacak.

Torba yasa teklifinin, 23 Haziran tarihinde gerçekleşecek İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimleri öncesinde kanunlaşması bekleniyor.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.