Ekonomi

İbre tersine dönecek! Hadi gel köyümüze geri dönelim

Önümüzdeki süreçte çiftçilik ve tarımsal üretimin çok daha değerli hale geleceğini belirten ziraatçılar, “Köyünüzü terk etmeyin, aksine imkânı olanlar köylerine dönmenin yoluna baksınlar” mesajını veriyorlar.

İbre tersine dönecek! Hadi gel köyümüze geri dönelim
-

 Mehmet Özmen  Yeniakit.com.tr 

Büyük şehirlerin yoğun temposu, gittikçe artan trafik problemi, kirlilik ve hayatın gittikçe pahalı hale gelmesi pekçok aileyi “çözüm yolları” aramaya itiyor. “Emeklilik plânları”nda “köye dönüş” arayışları ağırlık kazanırken, “kırsal kesim” için en önemli problem olarak “istihdam” sıkıntısı gösteriliyor. Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz’ın da aralarında bulunduğu uzmanlar, kırsal kesimdeki istihdam probleminin çiftçilik ve tarımsal üretim faaliyetlerinin birkaç yıl sonra daha cazip hale gelmesiyle önemli ölçüde hafifleyeceğini belirtiyorlar.

Çiftçilik Prim Yapacak

Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla, AA’ya değerlendirmelerde bulunan Kiraz, çiftçilerin üretim yaptıkları köyleri terk etmemesi gerektiğini vurgulayarak, "Çiftçilerimiz üretime devam etsin, köylerini terk etmesin. Çiftçilik ve tarımsal üretim birkaç yıl sonra daha fazla kar getirecek. Gıda, dünyada ve Türkiye'de önemli hale geliyor. Bu üretim de çiftçiler tarafından sağlanıyor. Önümüzdeki dönemde en güzel meslek çiftçilik olacak. Orta vadede çiftçilik ve tarımsal üretim kazançlı ve önemli hale gelecek." diye konuşmuştu.

Güneş: “Dünyada en büyük zenginlik gıda üretimi yapmaktır”

Yeniakit.com.tr’ye değerlendirmelerde bulunurken, köye dönüşlerin artmasını arzu ettiklerini belirten Kayseri Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdülkadir Güneş, “Türkiye’de son zamanlarda çiftçilerimize oldukça yoğun teşvikler verilmektedir. Bu teşvikler kapsamında köye dönüşlerin arttığını ve daha da artması gerektiğini düşünüyorum. Dünyada en büyük zenginlik gıda üretimi yapmaktır. Bunun hem maddi ve hem de manevi getirisi büyüktür. Bunu gören insanlar köylere dönüş yapıyorlar.” dedi.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.