Yaşam

İçinin ferahlaması için okunan dua | Peygamberimizin okuduğu üzüntü duası

Kuluz her daim mutlu olacağız diye bir şey yok. İnsanız kamil bir kulluk için her daim imtihana tabiyiz. Bazen sevineceğiz bazen üzüleceğiz. Bazen içimiz sıkılacak bazen de içimiz ferahlayacak. Peki içinin ferahlaması için okunan dua Peygamberimizin okuduğu üzüntü duası nedir? Peygamberimiz buyurdular ki: “Balığın karnındayken Yunus'un yaptığı dua şu idi: La ilahe ille ente subhaneke inni küntü minezzalimin” Allah’ım senden başka ilah yoktur. Seni her türlü kusurlardan tenzih ederim. Ben nefsime zulmedenlerdenim.” Bununla dua edip de icabet görmeyen yoktur.

İçinin ferahlaması için okunan dua | Peygamberimizin okuduğu üzüntü duası
-

Kuluz her daim mutlu olacağız diye bir şey yok. İnsanız kamil bir kulluk için her daim imtihana tabiyiz. Bazen sevineceğiz bazen üzüleceğiz. Bazen içimiz sıkılacak bazen de içimiz ferahlayacak. Peki içinin ferahlaması için okunan dua Peygamberimizin okuduğu üzüntü duası nedir? Peygamberimiz buyurdular ki: “Balığın karnındayken Yunus'un yaptığı dua şu idi: La ilahe ille ente subhaneke inni küntü minezzalimin” Allah’ım senden başka ilah yoktur. Seni her türlü kusurlardan tenzih ederim. Ben nefsime zulmedenlerdenim.” Bununla dua edip de icabet görmeyen yoktur. 

Peygamberimiz üzüntü sırasında şu duayı okurdu: Halim ve Azim olan Allah’tan başka ilah yoktur. Büyük arşın Rabbi olan Allah’tan başka ilah yoktur. Kıymetli arşın Rabbi, Arzın Rabbi, semavatın Rabbi olan Allah’tan başka ilah yoktur.” Peygamberimizi bir şey üzecek olsa. “Ya Hayyu ya Kayyum birahmetike eztaiz. “Ey diri olan ey Kayyum olan Rabbim rahmetin adına yardımını talep ediyorum. Elüzzü bi ya zel celali vel ikram. Ya zel celali vel ikramı devamlı söylemek gerek. Allahu Rabbi la uşkiru bihi şeyen. Rabbim Allah’tır ben ona hiç bir şeyi ortak koşmam.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.