Okur Postası

İdlib’de, Libya, Akdeniz ve iç siyaset

Gazetemiz okurlarından Ali Lale, "İdlib’de, Libya, Akdeniz ve iç siyaset" başlıklı yazısını bizimle paylaştı.

İdlib’de, Libya, Akdeniz ve iç siyaset
-

Ali Lale

Türkiye eski Türkiye olmadığını kurduğu oyunlarla anlaşılmaktadır. Suriye’deki sorunun çözümü için uluslararası arenada yaptığı diplomatik ataklar, Süper güçlerin kurmuş olduğu planları bozan, onların istediği değil de, Türkiye’nin de menfaatlerini dikkate alınması aksi takdirde kendi oyunu kurabileceğini kararlılıkla süper güçlere karşı ifade etmektedir.

Başta ABD Ortadoğu’da kurmak istediği oyunu bozdu. Bununla kalmadı. Ülke menfaatini dikkate alınarak  Suriye’de bir güvenlik bölge kurmak amacıyla  bu konuda haklılığını kanıtlamak amacıyla Uluslararası diplomatik. Mekik dokuyarak süper güçlere bunu kabul ettirerek, gözetim noktaları oluşturdu. Bu bölgede mülteci olarak ülkesine sürgün edilen Suriyelileri yerleştirerek Suriye de barışın tesis edilmesi için canla başla çalışılmaktadır.

Diğer taraftan Akdeniz kıta sahanlığında egemenliğini devam ettirmek ve geliştirmek amacıyla Libya ile anlaşmalar yaparak bu güvenliği garanti altına alma gayretini gösterirken, birileri sanki düğmeye basmış gibi Devletin başını itibarsız durumuna düşürmek. İçin Devletin enerjisini eski Türkiye de olduğu gibi  içte tüketmek, uluslararası arenada Türkiye’yi başarısız kılmak için Fetö’nün siyasi ayağını ortaya atıldı bu durum bana çok manidar geldi.

Eski Türkiye yi hatırlatıyor. Eskiden liderler Türkiye’nin menfaatina uygun bir çalışma yaptıkları zaman  birde bakarsın bir yerde olay çıkarırlardı. Türkiye için yapacakları gelişmeden vazgeçerlerdi.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.