İSLAM

İğne yaptırmak orucu bozar mı?

Ramazan döneminde en çok konuşulan konulardan biri de orucu bozan durumlardır. Peki oruç tutarken iğne olursak orucumuz bozulur mu? İğne yaptırmak orucu bozar mı? İşte oruç tutarken iğne yaptırmak orucumuz etkilenir mi sorusunun cevabı...

İğne yaptırmak orucu bozar mı?
-

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte hangi hallerin orucu bozup bozmaaycağı konuları da merak edilmeye başlandı. Bunların en başında da hiç şüphesiz aşı olmanın orucu bozup bozmadığı sorusu geliyor. Peki aşı olmak orucu bozar mı?

AŞI OLMAK VE İĞNE YAPTIRMAK ORUCU BOZAR MI?

Oruç; yemek, içmek, cinsel ilişki ve bunların kapsamına giren şeylerle bozulur. Bu sebeple, besin değeri taşımayan aşılar orucu bozmaz.
Dinimiz, tedavi sürecinde olan hastaların oruç tutmamalarına ruhsat vermektedir. Bu nedenle, tedavisi devam eden hastalar, sağlıklarına kavuşup, tedavileri sona erinceye kadar oruçlarını erteleyebilirler.

Bununla birlikte, Ramazan ayında herkesle birlikte oruca devam etmeyi arzu ediyor ve oruç tutmalarına da başka bir engel yoksa iğnelerini iftardan sonra yaptırmaları yerinde olur. Bu imkâna sahip olmayanlar, tedavi ve aşı amaçlı iğne yaptırabilirler. Ancak, oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptırmak, damardan serum ve kan verilenlerin orucu bozulur. Daha sonra bu oruç kaza edilir.
Oruçlu bir kimsenin morfinli veya morfinsiz olarak dişlerini tedavi ettirmesi veya çektirmesi orucu bozmaz. Ancak tedavi esnasında, kan veya tedavide kullanılan maddelerden herhangi bir şeyin yutulması ise, orucu bozar.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.