Otomotiv

İkinci el otomobilde fiyat artışı durmuyor!

Ocak-Şubat döneminde ikinci el otomobil piyasasında yaşanan artış nedeniyle, fiyatlar sıfır araçlara yaklaştı. İki hafta önce 94 bin liraya sattığı otomobili birkaç bin lira fazlasına geri alabileceğini söyleyen bir oto galerici, “Böyle devam ederse, haftaya yüz bin liraya geri getirse alacağız.” dedi.

İkinci el otomobilde fiyat artışı durmuyor!
-

 Tahir MERTOĞLU  yeniakit.com.tr 

Ocak ayında geçtiğimiz yıla göre yüzde 20’ye varan fiyat artışlarının yaşandığı ikinci el otomobil piyasasında tırmanış sürüyor.

Şubat ayının ortasına gelinmesine rağmen piyasaya yeterli sayıda sıfır araç girmemesi, ikinci el otomobillerdeki fiyat artışının en önemli sebebi olarak gösteriliyor. yeniakit.com.tr’nin yaptığı araştırmalara göre, otomotiv distribütörlerinin 2020 modele geçiş nedeniyle sıfır araç getirememesi, ikinci el otomobil fiyatlarının Ocak-Şubat döneminde her günün bir önceki günü aratmasına neden oldu.

İnternet siteleri, oto galeriler ile ikinci el oto pazarlarında fiyatların neredeyse her gün arttığı gözlenirken, durumdan vatandaşlar kadar oto galericilerin de şikâyetçi olduğu görülüyor.

“Yüz bin liraya geri getirse alacağız”

İstanbul'da iki hafta önce 94 bin liraya sattığı otomobili, sattığı kişinin geri getirmesi halinde birkaç bin lira fazlaya alabileceğini belirten bir oto galerici, “Böyle devam ederse, haftaya yüz bin liraya geri getirse alacağız.” dedi.

Piyasada temiz araç bulmakta oldukça zorlandıklarını dile getiren galerici esnafı, durumun alıcılar kadar kendilerini de rahatsız ettiğini söyledi.

Fiyatlar yükseldikçe uygun fiyata satın alacak araç bulamadıklarından şikâyet eden oto galericiler, hasarsız, model yılı yüksek ve düşük kilometreli aracı olan vatandaşların da yüksek fiyat istediklerini, bunun da arz-talep ilişkisi bakımından normal olduğunu belirtiyor.

Piyasaya sıfır araç girişi olmamasına rağmen, ikinci el fiyatlarının Şubat ayının başına göre yüzde 5 daha arttığı belirtilirken, temiz kullanılmış ve hasar kaydı olmayan otomobillerin sıfır fiyatına yaklaştığı görülüyor.

Fiyat artışlarının daha da artacağından endişe eden birçok vatandaş, internet siteleri ve oto galericiler aracılığıyla bu hafta sonunda da ikinci el otomobil arayışını sürdürüyor.

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.