Ekonomi

İkinci elde güvenli ödeme kolaylığı

İkinci el araç alım ve satımlarında noterlerde uygulamaya alınan Güvenli Ödeme Sistemi ile başlayan dönemde vatandaşa büyük bir kolaylık sağlanmış oldu.

İkinci elde güvenli ödeme kolaylığı
-

Türkiye Noterler Birliği, hizmetlerini seri şekilde yürütmek için şu ana kadar 6 banka ve finansman şirketiyle karşılıklı imza sürecini tamamlarken, bir o kadar şirketle de imza aşamasına geldi.

Türkiye genelindeki 2061 noterlik ve 18 noter odasının vatandaşa daha etkin hizmet vermesi için atılan adımlar olumlu karşılanıyor. Şubat ayında başlatılan Güvenli Ödeme Sistemi uygulaması kapsamında, alıcı ve satıcı noterliğe başvuru yapmadan önce banka-ödeme kuruluşu ya da elektronik para kuruluşuna ait olan uygulama üzerinde gerekli bilgileri sisteme kaydediyor. Ardından da noterliğe giderek ikinci el araç satış işlemini gerçekleştiriyor.

Sisteme katılmak zorunlu değil

Uzmanlar, sisteme katılımın zorunlu olmadığı uygulamada, önce satıcı başvurusunu yapıyor. Gerekli bilgileri giriyor, referans numarasını alıyor. Satıcının ardından alıcı sisteme başvurusunu yapıyor. Miktarı belirliyor ve hesabından o miktar söz konusu kuruluşun açtığı emanet hesaba bloke ediliyor. O hesaptaki paraya işlem bitinceye kadar kimse müdahale edemiyor. Daha sonra noterliğe gidilerek alım satım işlemi gerçekleştiriliyor. Noter tarafından işlem bitiminde, ödeme yapılan aracı kuruluşa bilgi veriliyor. Yapılan bilgilendirme üzerine aracı kuruluş hesaptaki parayı satıcının hesabına aktarıyor.

Mağduriyetler önleniyor

Güvenli Ödeme Sistemi ile ikinci el araç alım satımlarında vatandaşın mağdur olmasının önüne geçilerek büyük ölçüde işlemlerde tarafları mağdur eden dolandırıcılık, sahtecilik gibi olumsuzlukların bertaraf edilmesi sağlanıyor. Para transferlerinin hızlı ve kolay bir şekilde yapılarak kayıt altına alınması ile kayıt dışılığın azaltılmasına katkıda bulunuluyor. Böylece güvenli ticaretin de gerçekleşmesi söz konusu oluyor.

Yeni adımlar atılıyor

1.5 aylık süre içerisinde 6 banka ve finansman şirketiyle karşılıklı imza sürecini tamamlayan Türkiye Noterler Birliği; Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Takasbank, Türk Elektronik Para Aş, Elekse Ödeme Kuruluşuna ek olarak, önünüzdeki günlerde, biri özel banka olmak üzere, Vakıf Katılım Bankası ile para ve ödeme hizmetleri veren 4 kuruluşla daha imza atacak. Vatandaşlar 12 kuruluştan dilediğini seçerek ticareti güvenle, hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilecek.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.