Eğitim

İlk ders bakandan

Yüz yüze eğitime verilen 1 haftalık aranın ardından TRT-EBA TV üzerinden uzaktan eğitim başladı.

İlk ders bakandan
-

3 kanal üzerinden öğrencilerine seslenerek ilk dersini veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Ben şimdi sizler gibi genç olsam bugünleri yazmak, tarihe not düşmek isterdim. Kim okur demeyin. Ben dört gözle bekliyorum” dedi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında yüz yüze eğitime verilen 1 haftalık aranın ardından ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için TRT-EBA TV ile Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden yapılacak uzaktan eğitim, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un verdiği ilk dersle başladı.

TRT-EBA TV’nin 3 kanalı üzerinden önce velilere seslenen Selçuk “Ben bakan olmaktan önce bir eğitim bilimciyim, öğretmenim; babayım, hatta büyük babayım. Çocuk nasıl öğrenir, koşullar, imkanlar nasıl olmalıdır, hepsi bilgimizde, tecrübeli bilim insanlarıyla çalışıyoruz. Okullarda yapılan her şeyi uzaktan eğitimle yapmamız mümkün değil. Ancak biliniz ki son tahlilde gereken her şey yapılacak” diyerek velilerden çocuklara uygun ortam hazırlamalarını ve evleri okula çevirmelerini istedi. Kitap okuyan çocukların sınavlarda ve hayatta çok daha başarılı olduğuna dikkati çeken Selçuk, o yüzden çocukların okumaya teşvik edilmesi ve  ebeveynlerin de onlara örnek olması gerektiğini dile getirdi.

Daha sonra ilk ve ortaokul öğrencilerine seslenen Selçuk, “Okulları ziyarete gittiğimde öğrencilere sorduğum ‘Sizin için yapabileceğim bir şey var mı?’ sorusuna genelde “Keşke okul olmasa, evde derslerimize çalışsak” cevaplarını alırdım. Galiba birilerinin dileği kabul oldu” dedi.

Öğrencilerden, sorumluluklarını almalarını, ders programlarını kontrol etmelerini, saati geldiğinde derslerini izlemelerini isteyen Selçuk, lise öğrencilerine ise seslendiği konuşmasına ise, “Gençler selam” diye başladı. Öğrencilerden rahat olmalarını ve kimseyi mağdur etmemek için büyük bir gayretle çalıştıklarını kaydeden Selçuk, “Ben şimdi sizler gibi genç olsam bugünleri yazmak, tarihe not düşmek isterdim. Kim okur ki demeyin. Tiyatro, şiir ya da öykü haliyle bugünleri sizlerin kaleminden okumayı ben dört gözle bekliyorum. Lütfen yazın” dedi.

EBA TV’deki Menderes’e tahammül edemediler

Eski Başbakan Adnan Menderes’in haksız yere idam edilmesi karşısında sessiz kalarak bu utanca ortak olan CHP’li zihniyet, dün EBA TV’de Menderes’le ilgili bir animasyonun yer almasına bile tahammül edemedi. Malum kafanın Menderes üzerinden EBA TV’yi hedef alan açıklamalarına Bakan Selçuk cevap verme gereği duydu. Görüntüleri onaylamadığını ve çocuklara uygun olmadığını öne süren Selçuk, “Gözden kaçırdım 1 dakikalık bir görüntünün, üzerine titrediğim bir sisteme verdiği zararı konuşuyor olmanın ne kadar rahatsız edici olduğunu anlatamam” dedi.

Türkiye ekran başındaydı

Okullara verilen aranın ardından geçilen uzaktan eğitim sisteminin ilk günü tüm Türkiye ekran başındaydı. Milyonlarca öğrenci sabah erken saatlerde bilgisayar ve televizyonların karşısına geçerek TRT-EBA TV ve ‘eba.gov.tr’ üzerinden ilk derse katıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un konuşmasının ardından başlayan uzaktan eğitimde öğrenciler, öğretmenlerin ekrandan anlattıklarını dinleyerek not aldı. Yayınları merak eden ve öğrencilere destek olmak isteyen veliler de öğrencilerle birlikte derslere katıldı.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.