Ekonomi

IMF’nin başına taş mı düştü ki gerçeği gördü

Uluslararası Para Fonu (IMF), açıkladığı Avrupa İçin Bölgesel Görünümü Kasım (REO) raporunda Euro bölgesine ilişkin büyüme tahminlerini düşürürken, Türkiye’ye ilişkin ‘olumlu’ değerlendirmelerde bulundu.

IMF’nin başına taş mı düştü ki gerçeği gördü
-

Uluslararası Para Fonu (IMF), açıkladığı Avrupa İçin Bölgesel Görünümü Kasım (REO) raporunda euro bölgesine ilişkin büyüme tahminlerini düşürürken, Türkiye’ye ilişkin ‘olumlu’ değerlendirmelerde bulundu. IMF’nin raporunu değerlendiren İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “IMF, raporunda Türkiye için büyümedeki iyileşme ve cari açıktaki keskin düşüşe dikkat çekip sık sık ‘beklenenden daha iyi aktivite’ diyerek gerçeği gördü” dedi.

Fitch’ten sonra bir adım daha

Türkiye ekonomisindeki dengelenme sürecinin tamamlandığına ilişkin görüş birliğinin uluslararası kuruluşlarda da oluştuğunu dile getiren Avdagiç, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in geçen hafta Türkiye’nin not görünümünü negatiften durağana çevirdiğini hatırlattı ve “IMF’nin başına taş düştü, sanıyorum ki Türkiye’nin Yeni Ekonomi Programı’ndaki hedeflere doğru gelmeye başladılar. Daha çok keskin dönüş yapacaklarını görüyoruz. Bu kapsamda YEP’teki hedeflerin objektifliği ve rasyonelliğinin de uluslararası kuruluşlarca tescillendiği de ortaya çıktı” dedi.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.