İSLAM

İmsaktan sonra gusül alınıp oruç tutulur mu?

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte Oruç ibadetini ifa edecek olanlar bir takım soruların cevabını aramakta. Peki, İmsaktan sonra gusül alınıp oruç tutulur mu?

İmsaktan sonra gusül alınıp oruç tutulur mu?
-

Oruç ibadetinin herhangi bir sebebten dolayı eksik kalmasını istemeyenler çeşitli konularda araştırmalarını sürdürüyor. İbadetlerinin muhteviyatına uygun olmasına özen gösterenler, birçok sorunun cevabını arıyor. İmsanktan sonra gusül alınıp oruç tutulur mu? sorusu da internetten en çok soruturulan konular arasında. İşte cevabı.

İMSAKTAN SONRA GUSÜL ALINIP ORUÇ TUTULUR MU?

 

Uykuda ihtilam olmak orucu bozmaz. Ancak bir vakit namazı kaçıracak kadar cünüb durmak caiz değildir. Bu bakımdan oruçlu iken de gusül abdesti alınmalıdır. Ancak ağıza su verince gargara yapılmaz. Sadece ağıza suyu alıp boşaltırsınız. Bir ibadet açıklanırken, onun en mükemmeli anlatılır. Ancak başka bir ibadetle ilgisi olunca ona göre hareket etmek gerekir. Oruçlu kimsenin gusül ve abdest alması da bunlardan biridir. Yıkanmak, duş almak, yüzmek orucu bozmaz. Ancak ağza kontrolsüz su kaçırmamak ve yutmamak şartıyla. Rivayetlere göre Peygamber Efendimiz (asm) oruçluyken gusül almış, yıkanmıştır. Ağız çalkalamak, orucu bozmaz. Ağıza alınan su yutulursa oruç bozulur. Oruçlunun ağız ve burun temizliği yaparken dikkat edeceği husus, içeriye su kaçırmamasıdır. İçeriye su kaçmayacak şekilde ağzına ve burnuna su vermelidir. Hata ile boğaza su kaçarsa oruç bozulur kaza gerekir, kefaret gerekmez. O vakit sabah ezanından sonra gusül alındığı zaman oruç olur mu? sorusuna: Guslün oruçla hiçbir ilgisi yoktur, oruca zararı da yoktur. Ancak guslü gerektirecek işi oruçlu iken yapmak orucu bozar.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.