Emlak

İnanç Kabadayı Sektörün Geleceği İçin Ne Dedi?

Gayrimenkul ve inşaat sektörünü ‘’Modası geçmeyen sektör’’ olarak tanımlayan Kabadayı şu tespitlerde bulundu:

İnanç Kabadayı Sektörün Geleceği İçin Ne Dedi?
-

Ege Yapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı “Siyasal ve ekonomik istikrarın oluşturduğu güven, yerli ve yabancı yatırımcıları etkiledi. Bunlar bir araya gelince gayrimenkul sektörü bir sıçrama yapmaya başladı” mesajı verdi.

 

-Kentsel dönüşüm, mega projeler, İstanbul’un dünya finans merkezi olma hedefi ve var olan tüketici talebi sektörü canlı tutacak.

 

-Türkiye’de siyasal iktidarın oluşması birlikte güven ortamının sağlanması ve bunun vatandaşlarda yarattığı pozitif algı nedeniyle sektörümüz bundan faydalandı. Türkiye ekonomisi büyüdükçe gayrimenkul sektörü de büyüdü ve ekonominin tırmanmasında aynı zamanda bir lokomotif işlevi gördü. Ekonomide çekici bir güç oldu.” Sanayi ve inşaat sektörleri arasındaki ilişkide Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi iki sektörün at başı gitmesi gerekiyor. Türkiye’nin her sektörünün gelişme göstermesi gerekir. Teknoloji, sanayi, inşaat bunları ayrı düşünmemek lazım. Gelişmiş ülkelere bakmak bile bunu anlamak için yeterli.

 

-Sektör büyük bir ihracat unsuru oldu. Körfez ve Orta Asya başta olmak üzere yabancı yatırımcının bu ülkeye olan ilgisini ilk elden yaşayan birisiyim. Sadece ev almakla kalmıyorlar. Burada şirket kurmayı hedefliyor ve uzun vadede burada yatırım ve yaşam hedefliyorlar. Türkiye de bu imkânları onlara sunuyor. Potansiyeli görüyorlar. Sadece inşaatla kalmıyor. Otelleri kullanıyorlar, alışveriş yapıyorlar, çocuklarını burada okutmayı planlıyor ve para harcıyorlar.

 

-Mütekabiliyet yasası ile bu bölgelerde birikmiş olan sermaye birikimi için Türkiye iyi bir hedef ülke oldu. Bu kişilerin çoğu daha önce Londra, New York, Paris’e gidiyordu. Geleceğine güvendikleri ülkelere geliyordu. Buraya da gelmeye başladılar. Yaşam için İstanbul ve çevresini tercih ediyorlar. Yabancı yatırımcı konusuna daha başlangıçtayız. Bunları daha fazla göreceğiz ileriki yıllarda. Kalıcı olmak kalmak istiyorlar. Şirketleri olsun istiyorlar burada.

 

-Sektörde balon kelimesini kesinlikle kabul etmiyorum. Olma şansı da yok. Türkiye’de bizim sektörümüz reel ekonomi üzerine dönüyor. Yüzde 25 peşinat sektör için güzel bir şey. ABD’deki örneklerden tamamen farklı bir yapımız var. Orada reel dışında bir ekonomi yaşanmıştı. Tüketiciye doğru ödeme koşullarını sunmak lazım.

 

-Şehir merkezlerinde ciddi bir emlak talebi mevcut. Sektörün geleceği parlak, gelişmiş ülkelerde gayrimenkul sektörünün dağılımındaki oranı yüzde 11 civarında iken bunun Türkiye’de yüzde 7 civarında olduğunu görüyoruz. Gelecekte sektör daha etkin olacak. Buna ihtiyaç var.

 

-Önümüzdeki dönemde yüzde 1 KDV yerine yüzde 18 KDV’nin de gündeme gelecek olması nedeniyle tüketicilerin bu fırsatı kaçırmamaları gerekiyor.

 

-Batı Şehir projesinin yüzde 80’ini sattık ve orada yeni bir yaşam konsepti oluşturduk. Oteli, alışveriş alanları, okulu, ofisleri ve yaşam alanları ile bir şehir hayata geçirdik. Bu projenin şimdiye kadar yüzde 100 prim yaptı. Yenisahra’da kentsel dönüşüm projesi yapacağız. Kağıthane, Kartal, Beylerbeyi gibi şehir merkezlerinde de proje üretmeye devam edeceğiz. Seçim atmosferinde olmasına rağmen var olan güven ortamı nedeniyle sektörün olması gerektiği gibi pozitif yönde devam ettiğini söyleyebiliriz. Ekonomide durgunluk ön görmüyoruz.

 

emlakrehberi / 4 Haziran 2015

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.