Okur Postası

“İnanmayanlar ‘inananlar’dan daha az zarar veriyor”

Hamdiye Etlan isimli okuyucumuz “İnanmayanlar ‘inananlar’dan daha az zarar veriyor” başlıklı yazısını bizimle paylaştı.

“İnanmayanlar ‘inananlar’dan daha az zarar veriyor”
-

Kaç defa söyledim bu sözü…

Herhalde ilk kez o hoşgörüsüz “Başörtülü değilsen neden buradasın?” sözünün en edepli muhatabı kardeşimin öfkesine tanıklık ettiğimde söylemiştim bunu.

“Bana 4 yıl boyunca Kur’an’dan neyi öğrettiniz?” diyerek yıllardır kazandırılmamış Müslüman bilincinin hesabını bu kutsal görevi yerine getirmeyi kendine meslek bilenlerden soran kardeşimin kızgınlığında söylemiştim. Sonra, ‘okul birincisi olacak da adı çıkacak’ öğrenciye hak etmediği Meslek Dersi notunu vermesi için ‘İmam Hatip Sevdalıları’ tarafından zorlanan saygıdeğer kardeşimin hayretini gördüğümde... “Görüyor musun. Hakkı kimler savunuyor?”

“Ders başarısıyla dış görünüşü, bir de (güya) ahlakı notla belirleyeceğim” diyen öğretmenlerin şaşkınlık dolu hatlarını görünce de söylemiştim.

‘Bileklerin açık olması terbiyesizlik ve edepsizliği’ni sözlü notlarına yansıtarak cezalandırmayı misyon bilmiş öğretmenlerimin, ‘iyiliği emretmek, kötülükten alıkoymak’ düsturunca ‘edepsizler’i uygun bir dille uyaracak kadar iyi olan ‘hitabet’lerini nedense hiç kullanmadıklarını görünce de söylemiştim.

Buraya gelen herkesi ‘7 yaşından beri’ zaten namazında niyazında bilen fakat aslında bu bilincin öneminin farkında dahi varamamış olan bu kişilere bu bilinci kazandırmak yerine onları ‘bile, isteye yoldan sapmışlar’ gibi görerek dine ‘geri dönmeye’ bağıra çağıra ‘davet edenleri ‘ duyduğumda da söylemiştim.

“Veda Hutbesi’ni başı açık öğrenciler okuyamaz” diyerek asıl ‘Haklar Beyannamesi’ndeki evrensel mesajları bilinçlenmek isteyen kişilerle sırf ‘bazı koşullara uygun olmadıkları’ ‘gerekçesiyle’ paylaşmayı reddedenlerin “İslam birleştiricidir” sözünü aslında ne kadar ruhsuzca söylediklerini fark ettiğimde de söylemiştim bu sözü.

‘Doğru İslam’ ile ‘uygulamadaki İslam’ arasındaki o derin çelişki çizgisini ‘Selam İmam Hatiplim!’ parolasıyla bilinçsizce çizenlerin bu hazin hallerini gördüğümde de söylemiştim.

Eh, ne denir bunca şeyden sonra… Tekrar: “İnanmayanlar ‘inananlar’dan daha az zarar veriyor.”

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.