Emlak

İnşaatın Patronlarından Soğukkanlı Açıklama

7 Haziran seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarını değerlendiren inşaat dünyasının önde gelen isimleri üretime devam mesajı verirken siyasi takvimin hayırlı bir hükümet kurulmasıyla sonuçlanması temennisinde bulundu.

İnşaatın Patronlarından Soğukkanlı Açıklama
-

Değerlendirmelerde seçim sonrası yaz ortasına kadar hükümet kurma çalışmalarının konut talebinde ertelemeye yol açma ihtimaline de dikkat çekildi. Koalisyon ihtimalinin ortaya çıkması nedeniyle sıcak satışa dayalı yatırımların yapıldığı sektörün duraklamaya girip girmeyeceği Ramazan Bayramına kadar netleşmiş olacak.

 

2015 yılının başında yaşanan yüksek satış rakamlarına dikkat çeken patronlar, durgunluğun yaz dönemine denk gelmesiyle satışların seyrinin değişmeyeceğini belirttiler. Patronlara göre döviz kurunun artması yabancı yatırımcı için alım fırsatı oluşturacak.

Kim Ne Dedi?

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım:

Seçim bitti ve işimize koyulduk. Türkiye artık büyük bir ekonomi, ticari dinamikler oturmuş vaziyette. Seçim sathına girerken işler kesilmedi ve satışlar arttı. Şu anda bir harp ilânı olmadığı için seçimler sonrasında da bu ortamın devam edeceğini düşünüyoruz.

 

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Ömer Faruk Çelik:

Kim gelirse gelsin fark etmez Beklentilerin afaki olduğu dönemde piyasalar 1-2 gün sallanır sonra su yolunu bulur. Bu dönemi sakin atlatmalıyız.

 

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Başkanı Aziz Torun:

Kur artışı yabancı için fırsat Şirketlerin nasıl yönetimlerinin değişmesi söz konusu olunca şirket batmıyorsa seçimlerden sonra da öyle olacak. Yaz dönemi yabancılar için iyi bir tarihe denk geliyor. Döviz artarsa yabancılar alımlarını artıracaktır. Yerli için dezavantaj olan bu durum yabancı için fırsat.

 

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas:

Eski ekonomik koşullar olsaydı şu anda ortalık yıkılmıştı. Şu anda koalisyon gibi ihtimaller olsa da olumlu işaretler var. Seçimin yaza denk gelmesi nedeniyle sakin bir süreç geçirebiliriz, bir süre cepten yeriz.

 

Artaş İnşaat ve Avrupa konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya:

Yiyecek içecek gibi değil, insanlar biraz erteler, ama piyasalar sonuçta kendi mecrasını bulacaktır. İnşallah en kısa zamanda eski ekonomimize kavuşuruz. Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri, 70 yan sanayiye iş veren sektördür. siyasi süreçler gelir geçer. İşimize konut alıcılarına sahip çıkmaya devam edeceğiz.

 

Sinpaş Holding ve GYODER Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Avni Çelik:

Türkiye’nin bilinen küçük iç çekişmeleri risk sayılmazsa, karşılanamaz riskleri yok. Türkiye uzun yıllardır büyüme ivmesi göstermiştir. Döviz rezervi, ödemeler dengesi, borç yükü, milli gelir, işsizlik göstergeleri olumludur. Yunanistan veya İspanya değildir. Üstesinden gelinemeyecek problemleri de yok. Erken seçim sebebi ve ihtimali görünüyor. Piyasalar kısa zamanda oturacak ve normale dönecektir. Dört yıl kurulacak koalisyon hükümetini izleriz, sonunda tekrar iktidara en yakın partiye millet yeni güçlü bir yetki verecektir.

 

Taş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı:

Bekleyip göreceğiz ama piyasalar, yansımalar açısından daha çok erken. Ancak bu, tabi milletin seçimidir, her şeyin iyi ve hayırlı olmasını isteriz. Daha çok erken, 70 milyonu insandan bahsediyoruz, insanlar böyle değerlendirip seçtiyse bu yapıları bir arada istiyor demek de olabilir.

 

emlakrehberi / 9 Haziran 2015

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.