Siyaset

Iraklı siyasetçi: “Filistinliler İsrail meselesini kendi kendilerine çözsünler!.. Kudüs vicdanımda yok!”

Iraklı eski vekil Mithal al-Alusi, İsrail'in meşru bir ülke olduğunu savundu. Al-Alusi, Filistin'in İsrail ile yakınlaşması gerektiğini belirtti ve Kudüs'ün "vicdanında yeri olmadığını" söyledi.

Iraklı siyasetçi: “Filistinliler İsrail meselesini kendi kendilerine çözsünler!.. Kudüs vicdanımda yok!”
-

 yeniakit.com.tr  Iraklı eski vekil Mithal al-Alusi, 21 Nisan’da Irak televizyonu Asya TV’de konuştu. Iraklı siyasetçi Filistinlileri umursamadığını söyleyip İsrail’in meşru bir devlet olduğunu ve yakınlaşmaları gerektiğini savundu.

“Vicdan ve zihnimde Kudüs’ün yeri yok”

Soruları soran gazeteci ile al-Alusi arası konuşma şu şekilde geçti:

Alusi: “Neden İsrail’e ziyaret etmeyeyim de büyük Arap ve İslamcı yalanına bir son vermeyeyim? Kudüs.. Saddam Kudüs Ordusu teşekkül ettirdi ve İran rejiminin de bir tane var.. Kim Kudüs seyyar satıcılığı yapıyor bilmem isterim. Seyyar satıcılık yeter artık.. Basra’dan, Kerbela’dan, Anbar’dan Iraklılarla alakalıyım...

Gazeteci: “Yani işgalci Siyonist İsrail varlığı tarafından yağmalanmış bir Arap başkenti olarak Kudüs sizin vicdanınız ve zihninizde değil?

Allusi: “Kesinlikle değil. Elbette asla değil. Benim umursadığım şey haysiyetiyle yaşayan Iraklı emeklilere ve domates ve salatalıktan iyi mahsul almalarında Iraklı çiftçilere nasıl yardım edebileceğimdir. Ben Irak’ın gıda emniyeti ile alakadarım.”

Gazeteci: “Ve tüm bunlar siz İsrail’e seyahat yaparsanız gelişecek mi?

Alusi: “İnşaallah! İnşaallah ben, yarım milyonluk Iraklı Yahudilerle Irak arası köprüyü inşa eden öncülerden birisi olacağım... Irak’ın büyüklüğü medeniyetinde yatıyor. Daima söylediğimiz şey bu değil mi? Tek Arap-İslam medeniyeti mi? Hayır, tüm diğer grupların da medeniyeti.

“İsrail yağmacı ise bu Filistinlileri alakadar eder..”

Gazeteci: “Medyada İsrail’in varlığı yağmalama değil ve ziyaret edebilirsiniz diyorsunuz..”

Alusi: “İsrail’in yağmacı olup olmaması benim işim değil. O Filistinlileri alakadar eder. Bırakalım bunu kendileri çözsünler. Ben asla Yaser Arafat gibi bazı yalancı Filistinli tüccarlar namına kendi halkını, geçimlerini ve gıda emniyetlerini satan Iraklılardan birisi olmayacağım, Allah ölülere rahmet etsin... Filistinli bakanlar refah ve zenginlik içinde yaşıyorlar. Çiftliklere, Paris’te kalelere sahipler..

Gazeteci: “İsrail ile ilişkileri normalleştirip Irak’ta bir İsrail büyükelçiliği açar mıydınız yani?

Alusi: “Irak devletinin menfaatleri ne dikte ediyorsa onu yapacağım. İsrail meşru bir ülkedir.”

Gazeteci: “Öyle mi?

Alusi: “Tabii ki öyle. Mahmud Abbas kiminle konuşuyor? Abbas kiminle görüştü?

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.