Dünya

İran dünyaya duyurdu! Yeni aşamaya geçiliyor

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, ülkesinin nükleer anlaşmadan uzaklaşma kapsamında dördüncü aşamaya geçmeye yönelik hazırlıkların başladığını söyledi.

İran dünyaya duyurdu! Yeni aşamaya geçiliyor
-

ABD'nin İran'a yönelik ekonomik yaptırımlarını artırmasına yanıt olarak İran, nükleer anlaşma olarak bilinen Ortak Kapsamlı Eylem Planı'na (JCPOA) 'aşama aşama uzaklaşma' kararında dördüncü aşamaya geçmeye yönelik hazırlıkların başladığını açıkladı.

Tasnim haber ajansının aktardığına göre IAEK Sözcüsü Behruz Kemalvendi, yaptığı açıklamada, Fordow nükleer tesisine yeni materyallerin gönderildiğini ve tesiste uranyum zenginleştirmede kullanılan santrifüjlere gaz enjekte etmeye başlanılacağını belirtti.

Kemalvendi, nükleer maddelerin Fordow tesisine gönderilmesi konusunda IAEK'nin bilgilendirildiğini vurgulayarak, İran'ın zenginleştirilmiş uranyum stokunun şu an 500 kilogram civarında en kısa sürede günlük olarak yaklaşık 6 kilogram artacağını dile getirdi.

IAEK'den yapılan açıklamada ise "Her şeyin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı nezaretinde gerçekleştirildiğini söylemek gerekir" ifadeleri kullanıldı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, geçen aylarda nükleer anlaşma ve geliştirmenin sınırlanmasıyla ilgili taahhütlerini 'bir kenara bıraktıklarını' ve bu alanda ülkenin ihtiyacı olan adımları atacaklarını açıklamıştı.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.