Dünya

İsrail Eski Başbakanı: Hamas durdurulamaz

İsrail işgal yönetimi eski başbakanlarından Ehud Olmert İngilizce yayın yapan i24 kanalına yaptığı açıklamada Hamas'ın artık durdurulamayacak bir seviyeye geldiğini itiraf etti.

İsrail Eski Başbakanı: Hamas durdurulamaz
-

İsrail rejimi eski başbakanı Ehud Olmert, hükümet başkanıyken yapmadığına en çok pişman olduğu şeyin 2009'da Hamas'ı Gazze'deki yönetimden uzaklaştırmak olduğunu söyledi.

Olmert, İngilizce yayın yapan "i24" kanalına yaptığı açıklamada, "Operasyon tamamlanmadı. O gün Hamas'ı yönetimden uzaklaştırma imkanı vardı" dedi.

2009'daki savaşta Hamas'ın devrilmemesinin işgal rejimi savunma ve Dışişleri Bakanlarının hatası olduğunu öne süren Olmert, söz konusu bakanların operasyonun tamamlanmasının İsrail içinde büyük kayıplara yol açacağını söylediklerini ifade etti.

"İMKANSIZ"

Olmert, 2009'da yaptıkları büyük hata nedeniyle Hamas'ın daha sonra toplanarak daha da güçlü hale geldiğini ve bugün Hamas'ı Gazze'nin yönetiminden uzaklaştırmanın imkansız olduğunu söyledi.

İşgal ordusu 2009 yılında Gazze Şeridi'ne "Dökülmüş Kurşun" adıyla savaş açmıştı. Olmert'in başbakan olduğu o dönemdeki savaşa Filistinliler de "Furkan Savaşı" adını vermişti.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.