Gündem

İstanbul Çekmeköy'de askeri UH-1 helikopteri neden düştü

Son dakika gelen haberlere göre İstanbul Çekmeköy’de askeri helikopter zorunlu iniş yaparken düştü. Peki İstanbul'da UH-1 askeri helikopter neden düştü? Askeri helikopter düşmesi sonucu şehit ya da yaralı var mı?

-

Son dakika gelen haberlere göre İstanbul Çekmeköy’de askeri helikopter zorunlu iniş yaparken düştü. Peki İstanbul'da askeri helikopter neden düştü?Askeri helikopter düşmesi sonucu şehit ya da yaralı var mı?

İstanbul Çekmeköy'de Kirazlı Mahallesi'nde site içine askeri helikopter düştü. Olay yerine ekipler sevk edildi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Twitter hesabından açıklama yaptı. Yerlikaya, "Çekmeköy ilçemizdeki bir site içerisine askeri helikopterimiz zorunlu iniş yaparken düştü." dedi. Yerlikaya "Alınan ilk bilgilere göre; Çekmeköy ilçemiz Kirazlıdere Mahallesi Sultangazi Caddesi Parkverde Sitesine düşen askeri helikopterdeki 4 yaralı askerimiz Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilmiştir." ifadelerini kullandı. Vali Yerlikaya daha sonraki açıklamasında 4 askerin şehit olduğunu duyurdu. Aynı ilçede geçtiğimiz Kasım ayında da bir askeri helikopter düşmüş, 5 asker şehit olmuştu.

Helikopterin düşmesinden sonraki ilk görüntüler

UH-1 helikopteri özellikleri

Dünyada birçok ülke tarafından hala kullanılmaya devam eden UH-1'ler arama kurtarma, nakliye ve pilot eğitimi görevlerinde kullanılmak üzere tasarlandı. İlk uçuşunu 22 Ekim 1956'da yapan UH-1'ler 1959 yılında Amerikan Ordusu'nun hizmetine girdi. En son üretimi 1976 yılında yapılan UH-1’lerin o yıl üretim hattı kapandı.Bell helikopterleri serisinin öncüsü olan UH-1'ler Vietnam Savaşı'nda kullanılmak üzere yeniden tasarlandı. ABD, UH-1 tipi helikopterleri 2004 yılından itibaren kullanmama kararı aldı. 

UH-1 ÖZELLİKLERİ

Ağırlık:Yüksüz: 2.363 kg

En Yüksek Kalkış Ağırlığı: 4.309 kg 

Uzunluk:

Gövde: 12,77 m

Tamamı(rotorla): 11.62 m

Yükseklik: 4,42 m

Rotor çapı: 14,63 m

Mürettebat:1-2

Taşıma Kapasitesi: 9-10 asker veya 6 sedye

En Yüksek Hız: 204 km/sa.

Hizmet Tavanı: 3.840 m

Uçuş Yüksekliği: 4.280 m

Menzil: yaklaşık 510 km 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.