Ekonomi

İşte gerçek başarı hikâyesi! İHA’larda yerlilik oranı yüzde 100’e dayandı

Terör örgütlerinin kâbusu olan insansız hava araçlarında (İHA) yüzde 100 yerli üretime bir adım kaldı. İHA’larda yüzde 93 yerlilik oranına ulaştıklarına dikkat çeken Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) Başkanı Haluk Bayraktar, milli üretimin giderek arttığına işaret ederek, “Savunma sanayii projeleri yerli tedarikçilerin teknoloji üretme kabiliyetlerini yukarı taşırken, maliyetlerini aşağı çekiyor” mesajını verdi.

İşte gerçek başarı hikâyesi! İHA’larda yerlilik oranı yüzde 100’e dayandı
-

 Akit  Ekonomi 

Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği’nin (SAHA İstanbul) 3. Olağan Genel Kurulu dün toplandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in de katıldığı toplantıya savunma sanayiinin yerlileşme atağı damgasını vurdu.

Göğsümüz kabarıyor

Genel Kurul’a hitap eden SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, savunma sanayiinde de önemli gelişmeler yaşandığını belirterek, “2004’te başlayan, milli ve özgün üretim modeli için ortaya konulan güçlü irade sayesinde sektör milletimizin göğsünü kabartıyor” dedi.

Savunma sanayiindeki yerli üretim oranı ve firma sayısının arttığını aktaran Bayraktar, “Dev projeler yerli tedarikçilerin teknoloji üretme kabiliyetlerini artırdı, maliyetleri azalttı” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başlatılan milli teknoloji hamlesinin ülkemizde en somut haliyle savunma sanayiiyle başladığını anlatan Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu hamle medeniyetimizin geçmişinde dünyayı aydınlatan ilim ve bilim adamlarımızla başlayan; Lagari Hasan Çelebi, Takiyüddin, Hezarfen Ahmed Çelebi, Nuri Demirağ, Vecihi Hürkuş, Nuri Kıllıgil ve Şakir Zümre devam eden geniş bir anlayışın ürünüdür. Kesintiye uğrayan sürecin günümüzde öneminin arttığına bir kez daha şahitlik etmekteyiz.

Piyade tüfeği örneği

Haluk Bayraktar, savunma sanayiinde son 15 yılda gerçekleştirilen milli projelere değinerek, “İşte bu anlayış sayesnde 150 yıldır bu ülkede son dönem Osmanlı da dahil yapılmayan, yaptırılmayan piyade tüfeğimiz bu dönemde tasarlandı ve üretildi” değerlendirmesinde bulundu. Bayraktar, ayrıca şunları kaydetti: “Daha evvel parasını ödemeye hazır olduğumuz halde bize SİHA vermediler, sattıkları İHA’ların bakım idamesinde sıkıntı yaşattılar. Şükür ki şimdi artık yüzde 93 gibi yüksek bir yerlilik ile tasarladığımız İHA’larımız var. Geçtiğimiz günlerde 100. SİHA’mızı banttan çıkardık. Son dönem operasyonlarda kuvvet çarpanı olarak ülkemize destek verdik. Operasyonel sahada 100 bin uçuş saatine ulaştık. Bu gelişmelerle Türkiye savunma sanayinde küresel güç olma vizyonunu hayat geçirmiştir. Dünyanın İHA ve SİHA üretebilen sayılı ülkelerinden biridir ve bu teknolojiyi ihraç eder duruma geldik.

Millileşme gayretimiz devam edecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Türkiye’nin açıktan ya da kapalı, birçok ekonomik saldırının ve tehdidin hedefinde bulunduğunu dile getirerek, şu görüşleri paylaştı: “Tam da bu nedenle her zamankinden çok daha güçlü olmamız gereken bir dönemden geçiyoruz. Yüzlerce yıllık tecrübemizle biliyoruz ki bu kadim coğrafyada güçlü kalmak bizim için bir tercih değil, mecburiyettir. Bu da demektir ki gerek savunma sanayiindeki çalışmalarımız gerek millileşme gayretimiz; kesintisiz ve güçlenerek devam etmelidir ve edecektir.

Yeni Akit Gazetesi

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.