Medya

İşte Kuruluş Osman'ın yeni bölümüne damga vuran o sahne!

Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıllarını ve Osman Gazi'nin hayatını anlatan Kuruluş Osman dizisinin 10'ncu bölümü dün akşam yayınlandı. Sürpriz gelişmelerin yaşandığı dizinin yeni bölümüne, Şeyh Edebalı ile kızı Bala Hatun arasında geçen diyalog damga vurdu.

-

Kuruluş Osman dizisi, Çarşamba günlerinin reyting rekortmeni olmaya devam ediyor. 

ATV ekranlarında yayınlanan dizinin dün akşam izleyiciyle buluşan son bölümünde, Şeyh Edebalı ile kızı Bala Hatun arasında geçen konuşma izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı. Şeyh Edebalı'nın üzgün olduğunu gören Bala Hatun'un, "Gamlı gözlerin çağlar babam. Bala'n sana kurbandır." sözleri üzerine Şeyh Edebalı'nın verdiği karşılık izleyenlerin yüreklerine dokundu.

Kızının duygu yüklü hitabına cevap veren Edebalı, "Yadıma Rahmet Peygamberi düştü. Ümmetinin halini gördükçe, kim bilir, nasıl acı çekiyordur? Kim bilir gönlü ne kadar inciniyordur? Haçlılar, Moğollar nice müslümanın kanını döktü. Namusumuzu kirletti, izzetimizi incitti. Esaret fikri yüreklere hükümran oldu. Hele müslüman gönüllerini istila eden kin, nefret, hiyanet, iftira, şehvet. Aman Allahım, aman Allahım! Ümmetinin bu hali, Efendimizi ne kadar kederlendiriyordur? Onca çileyi, onca zulmü bunun için mi çekti? Ümmeti Rabb'ine huzurla ibadet etsin diye, nice belalara bunun için mi göğüs gerdi? Nice yoldaşını bu hal için mi feda eyledi? Ya Müslümanın Müslümana ettiği? Mezhepler ayrı diye birbirlerini katlederler. Zulme karşı ittifak kuramazlar. Yarın mahşer gününde "Ümmetim, ümmetim!" diyen Efendimizin yüzüne nasıl bakacağız?" sözleri izleyenelri gözyaşlarına boğdu.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.