Tarih

İşte Turgut Özal'ın çok konuşulan Abdülhamit Han yorumu!

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Sultan Abdülhamit Han ile ilgili yıllar önce yaptığı bir konuşma hafızalardaki yerini koruyor. Vefatının 102'nci yıl dönümünde anılan Abdülhamit Han, Devlet-i Aliyye'yi 33 yıl boyunca başarıyla yönetmiş, Batılıların 'hasta adam' dediği imparatorluk coğrafyasından bir karış bile toprak vermemişti. Konuşmasında Abdülhamit Han'a saygısızlık yapılmasına tepki gösteren Özal, "1909 ile 1918 yılları arasında koskoca imparatorluk bozuk para gibi harcanmış. Şimdi birisi Kızıl Sultan, öbürleri hürriyet kahramanı. Öyle mi?" ifadelerini kullanıyor.

-

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın yıllar önce Sultan Abdülhamid Han ile ilgili söylediği sözler çok konuşulmuştu.

Abdülhamit Han'a yönelik çirkin yakıştırmalara tepki gösteren Özal, ilkokul yıllarında yaşadıklarını kameralar karşısında anlatmıştı.

Özal, ''1930 yıllarda ben ilkokuldaydım. Tabii o zaman bizi bambaşka yetiştiriyorlar. Yaşıtlarım herhalde o dönem okutulanları hatırlayacak. Bir Türk'ün 10 düşmana bedel olduğunu, bir Türk'ün dünyaya bedel olduğunu ve daha birçok şey öğrendik. Bunları kendi çapımızda öğrendik. Dış dünyadan bihaberdik. Rahmetli dedem o sırada bize misafirliğe gelmişti. O da gençliğinde İstanbul'da bulunmuş. Sultan 2. Abdülhamit zamanında... Okuduğum tarih kitabında 'Kızıl Sultan' diyor, 2. Abdülhamit için. Ben de okuyorum, o da dinliyor. Dedem de 'bunların hepsi yalan, size yanlış şeyler öğretiyorlar. Ben de 'Dede sen mi iyi bileceksin, yoksa kitap mı?' dedim. Biz böyle büyük.'' ifadelerini kullanmıştı.

"Baktım ki dedem haklı"

Yurt dışında bazı kitapların eline geçtiğini belirten Özal, "'Baktım ki dedem haklı. Kendi kendime de sordum. Şu tarihi anlatmanın tersliğine bakın. 2. Abdülhamit'e Kızıl Sultan demişler. Devrine baktığınızda bir karış toprak parçası vermemiş. Siyaseten fevkalede ülkeyi idare etmiş. Demiryolları, okulları yapmış. Çok sayıda icraatı var. Ondan sonra İttihat Terakki gelmiş. 1909 ile 1918 yılları arasında koskoca imparatorluk bozuk para gibi harcanmış. Şimdi birisi Kızıl Sultan, öbürleri hürriyet kahramanı. Öyle mi?" demişti.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.