Yaşam

İtikaf nedir? İtikafa ne zaman girilir?

İtikaf nedir? Binlerce Müslüman, Ramazan ayında ibadetlerine daha özverili yaklaşsada, itikafın yeri ayrıdır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in sünnetlerini yerine getirmek isteyen ve ibadetlerine ağırlık vermek isteyenler itikaf yapıyor. Özellikle koronavirüs zamanında "İtikaf yapılır mı?" sorusu akla gelsede, bilmeyenler için öncelikli soru "İtikaf nedir?" oldu. Merak edilen "İtikaf nedir?","İtikaf nasıl yapılır ve şartları nelerdir?","İtikafta ne yenir nasıl duş alınır?" sorularının cevapları için okumaya devam edin...

İtikaf nedir? İtikafa ne zaman girilir?
-

Ramazan ayında ibadetlerini tam manasıyla yerine getirmek isteyen kişiler, itikaf araştırmasına girdi. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in yaptığı gibi yapmak, sünnetleri yerine getirmek isteyenler, bu derin maneviyattan büyük haz duyuyor. 

İtikaf nedir?

Dinî bir terim olarak itikâf akıl sağlığı yerinde ve ergenlik çağına gelmiş bir müslümanın beş vakit namaz kılınan bir mescitte ibadet/Allah’a yakınlık elde etme niyetiyle bir süre durması demektir.İtikâfa giren kimse, camide yer, içer, uyur ve ihtiyacı olan şeyleri mümkün olduğu takdirde camide tedarik eder. Tuvalete gitmek, abdest almak ve gerekli olduğunda gusletmek gibi tabiî ihtiyaçları için ise camiden dışarı çıkabilir. Bulunduğu camide cuma namazı kılınmıyorsa, cuma namazını kılmak üzere başka bir camiye gidebilir. Cenaze namazı için ise dışarı çıkamaz. Kendisine veya malına bir zarar geleceği korkusuna kapılması ya da zorla çıkarılması hâlinde başka bir camiye gitmek üzere içerisinde bulunduğu cami veya mescidden çıkabilir. Bu zorunlu hâllerin dışında camiden çıkarsa itikâfı bozulur (Merğînânî, el-Hidâye, II, 291-293).

İtikafa ne zaman girilir?

Hz. Peygamber'in özellikle Ramazan içinde ve Ramazanın son on gününde itikâf yaptığını bildiren çeşitli hadis-i şerifler vardır. Hz. Âîşe'nin şöyle dediği nakledilmiştir: "Resulullah (s.a.s) Ramazan'ın son on gününde itikâf yaparlardı. Bu durum vefat zamanına kadar bu şekilde devam etmiştir. Daha sonra Hz. Peygamber'in zevceleri itikâfı sürdürmüşlerdir".

İtikafın şartları nelerdir?

1- Niyet. Niyet diğer ibadetlerde şart olduğu gibi itikâfta da şarttır. Niyet etmeksizin camide beklemek itikaf yerine geçmez.

2- Erkeğin beş vakit cemaatle namaz kılanan mescidde itikâfa girmesi. İtikâfın en faziletlisi Mescid-i Haram'da, sonra Mescid-i Nebevî'de, sonra Mescid-i Aksâ'da olandır. Diğer mescidlerdeki fazilet cemaatin çokluğuna göre değişir.

3- Oruç. Vâcib olan itikâf için şarttır.

4- Kadınların hayız ve nifastan temiz olmaları. Cünüblük oruca mâni olmadığı için taharet, vâcib olan itikâfta bile şart değildir. Onun için itikâfa giren mescid içerisinde ihtilam olursa itikâfı bozulmaz.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.