Teknoloji

Japonya'da mezuniyet töreni robotlar aracılığı ile gerçekleştirildi

Japonya'nın başkenti Tokyo'da bulunan bir üniversitede yapılan mezuniyet töreni, koronavirüs salgını nedeniyle robotlar aracılığı ile sanal bir ortamda gerçekleştirildi. Mezun öğrenciler, mezuniyet törenine robotlar aracılığıyla katılım sağladı.

Japonya'da mezuniyet töreni robotlar aracılığı ile gerçekleştirildi
-

Onbinlerce insanın ölümüne sebep olan koronavirüs salgını, tüm dünyada eğitimi de engellerken, Japonya'nın başkenti Tokyo'da bulunan Business Breakthrough Üniversitesi ilginç bir yöntem uyguladı. Business Breakthrough Üniversitesi'nde her yıl geleneksel olarak düzenlenen mezuniyet töreni, bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle öğrencilerin robotlar aracılığı ile katılım sağladıkları sanal bir ortamda gerçekleştirildi.

Mezun öğrenciler, çok sayıda kişinin bir araya gelmesini önlemek amacıyla düzenlenen sanal mezuniyet törenini, üzerlerinde tablet bulunan 'Newme' adlı robotlara 'Zoom' adlı bir uygulama üzerinden bağlanarak izleyebildi. Mezun öğrencilerin ismi çağrıldığında ise, robotlar sırasıyla üniversite başkanı Omae Kenichi’nin karşısına geçti. Yüzü tablet ekranında görünen mezunlar, böylece diploma alabildi.

"Diğer okullara da yardımcı olacağını umuyorum"

Çok sayıda kişinin bir araya gelmesini önlemek ve böylece koronavirüs salgınından korunmak için böyle bir tören planlandığını dile getiren Küresel İşletme Dekanı Profesör Shugo Yanaka, yaptığı geleneksel mezuniyet töreni konuşmasında, Business Breakthrough Üniversitesi tarafından düzenlenen mezuniyet töreninin diğer okullara da yardımcı olacağını umduğunu ifade etti.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.